Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?

2014/2 yerleştirmeleri 26 Kasım 2014 akşam saat 23.59'da sona eriyor. KPSS tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler...

Giriş Tarihi: 24.11.2014 11:04 Güncelleme Tarihi: 24.11.2014 11:15
ÖSYM KPSS tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?
2014 KPSS puanıyla yapılan ikinci yerleştirmeler devam ediyor. Bu puanla 2015 Haziran(büyük alım), 2015 Kasım(düşük alım) ve 2016 Haziran (büyük alım)olmak üzere üç merkezi yerleştirme daha yapılacaktır.

KPSS YERLEŞTİRME SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİ


yerleştirme sisteminde aslolan puandır. Sistem en yüksek puanlı adaydan başlayarak yerleştirmeye başlar ve sırayla diğer adayların tercihlerini inceleyerek yerleştirir. Yüksek puanlı aday tercihleri arasında yer alan boş bir kontenjana yerleşmeden sistem bir sonraki adayın tercihlerini incelemeye almaz.

Ayrıca adayın tercih listesindeki kontenjanlar dolu ise onu rastgele başka boş bir kadroya yerleştirmez.

BİR KONTENJANI ÜST SIRAYA YAZMAK ÖNCELİK SAĞLAMAZ


Adayların 30 tercih hakkı var. 85 almış bir adayın ilk 29 tercihi daha yüksek puanlı adaylar tarafından tercih edilmiş ve dolmuştur. 30'uncu tercih ise boştur ve henüz yerleşen olmamıştır.

Bu adayın 30'uncu sıradaki tercihi boş ise buna yerleştirir. Eğer ki 30 tercihin hepsi dolu olsaydı aday yerleşemezdi.

Ancak bu adaydan sonraki sırada yer alan aday bir önceki adayın 30'uncu sıraya yazdığı kontenjanı ilk sıraya yazarsa bu durum öncelik hakkı kazandırmaz. Çünkü dediğimiz gibi yerleştirmede puan esastır. Zaten mantıklı olan da budur ve daha başarılı olan öncelikli olmalıdır.

KPSS TERCİH SIRALAMASINDA NEYE DİKKAT ETMELİYİZ?


Tercih sıralamasında tek kriter; en çok gitmek istediğiniz kontenjanı daha üste almanızdır. Sıralamada dikkat edilecek başka bir husus yoktur.

TAYİN DURUMU OLMAYAN KURUMLARA DİKKAT EDİN


Bazı kurumlara yerleşirseniz eş durumu veya başka sebeplerle görev yerinizi değiştiremezsiniz.

ÇALIŞMA SÜRESİ ZORUNLULUĞU OLAN KADROLARA DİKKAT

Bazı kurumlar adayın yerleştiği şehirde 2-5 yıl çalışmak gibi zorunluluklar getirmektedirler. Bunların detayı tercih kılavuzunda yer almaktadır ve adayların mutlaka bunları bilerek tercih yapmaları gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM KPSS tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN