Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyon 287 bin öğrenci ter dökecek

1 milyon 287 bin öğrencinin iyi bir liseye girmek için yarışacağı TEOG sınavının ilki bugün yapılacak. Uzmanlar, yanlışların doğruları götürmeyeceğini hatırlatarak her sorunun cevaplanması, ancak zorlandığınız sorularla da inatlaşmamanız gerektiğini söylüyor

Giriş Tarihi: 26.11.2014
1 milyon 287 bin öğrenci ter dökecek
Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavının ilki bugün yapılacak. Yaklaşık 1 milyon 287 bin öğrencinin iyi bir liseye girmek için yarışacağı ortak sınavların ilki Türkçe olacak. Ardından matematik ve din kültürü sınavları uygulanacak. Her oturum 40 dakika sürecek ve öğrencilere 20'şer soru sorulacak. Oturum aralarında ise yarım saat dinlenme molası verilecek. 27 Kasım'da ise fen ve teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavları yapılacak. Sınav, toplam 970 sınav merkezinde 15 bin 353 okulda, 93 bin 589 salonda gerçekleştirilecek. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders yapılmayacak. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. Mazeret sınavları ise 13-14 Aralık'ta yapılacak. İkinci dönem merkezi ortak sınav, 29-30 Nisan 2015'te, ikinci dönem merkezi ortak sınavın mazeret sınavı ise 16-17 Mayıs 2015'te gerçekleştirilecek.

PARAGRAF METİNLERİ KISA

Bahçeşehir Koleji bölüm başkanları, sınavda ter dökecek öğrenciler için her dersle ilgili öneri ve değerlendirmelerde bulundu. İşte uzmanlardan ders ders son dakika TEOG tüyoları:

Tülay UĞURLUDAL (Bahçeşehir Koleji Türkçe Bölüm Başkanı):

PARAGRAFLAR KISA OLACAK
Geçen yılki TEOG'da Türkçe dersinden 20 soru soruldu, bir derse verilen 40 dakikalık sınav süresine göre her bir sorunun çözümü için 2 dakika tanındı. MEB tarafından belirtilen sınav tarihlerine göre sorumlu tutulan kazanımların geçen yıl ile aynı olduğu görüldü. Türkçe sorularını geçen yıl yapılan ilk sınava ve bir önceki sisteme göre değerlendirdiğimizde paragraf sorularının daha kısa metinlerden oluşacağını öngörüyoruz. Bu durum özellikle paragraf konusu için öğrencilerimize kolaylık sağla

Senem ERTÜN (Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı):

FEN VE TEKNOLOJİDE KAZANIM SAYISI ARTTI
Fen ve Teknoloji sınavına 'Hücre Bölünmesi ve Kalıtım' ünitesinin tamamı ile 'Kuvvet ve Hareket' ünitesinin sıvı ve gazların kaldırma kuvveti konularının kazanımları dahil olacak. Geçen yıl yapılan ortak sınava göre kazanım sayısı arttı. Öğrenciler, 4 kazanımdan daha sorumlu olacak. Geçen yıl yapılan merkezi ortak sınavda ilk üniteden 9, ikinci üniteden 11 soru soruldu. Bu yıl da 1'inci ve 2'nci ünitelerden birbirine yakın sayıda soru çıkması bekleniyor.

Bekir GÜMÜŞAY (Bahçeşehir Koleji Din Kültürü Bölüm Başkanı):

DİN KÜLTÜRÜ'NÜN AĞIRLIĞI KADER
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 20 soru sorulacak. Geçen yıla baktığımızda MEB 'in belirlediği konu kapsamlarına uygun sorular geldi. Genelde soruların yüzde 70'i yorum ve paragraf, yüzde 30'u bilgi sorusu. Yoruma dayalı soruların ayet ve hadislerle destekleneceği düşünüldüğünde, ayet ve hadisleri çok dikkatli okumak, soruda istenileni değerlendirerek cevaba ulaşmak gerekir. Soru kökü çok dikkatli okunmalı. Konu ağırlığının kader, tevekkül ve insanın sorumluluğu olması bekleniyor.

FEN VE TEKNOLOJİ TÜYOLARI
Soruları dikkatli okuyun. İstenilen bilginin ne olduğunu tam olarak anlayın. Soruların altında sürekli başka anlamlar aramak yerine soru kökünü iyi anlayın.
Sorulardaki terimlere dikkat edin.
Deney sonucunda ulaşılabilecek ifadeler sorulduğunda, soruya fazladan anlam yüklemeyin. Bu tip sorular bilgiyi değil çıkarım gücünü kontrol ettiği için tüm ifadeler doğru olsa bile sadece deney sonuçlarının doğru cevap olduğunu unutmayın.
Görseli olan sorularda dikkatli inceleme yapın.
Tereddüt edilen sorularda zaman kaybetmeden diğer sorulara geçip, sonra bu sorulara tekrar bakılması gerektiğini unutmayın.
Genel olarak uzun soruların cevabı, sorunun içinde verileceği için çözülmesinin daha kolay olduğunu unutmayın.
Deneysel değişkenlerin kullanıldığı soruların eleyici olabileceğini unutmayın. Bağımlı değişken, bağımsız değişken ve kontrol edilen değişkeni iyi anlayın.
Fen ve Teknoloji dersi farklı branş derslerinin birleşimi olduğu için bir sorudan diğerine geçerken zorlanabilirsiniz. Her sorunun ayrı bir değerlendirme olduğunu unutmadan konsantrasyonunuzu en üst düzeyde tutmaya özen gösterin.
Yanlışlar doğruları götürmediğinden tüm soruların cevaplandırılmasının önemli olduğunu unutmayın.
Soruyu okurken sadece önemli yerlerin altını çizin.
Sınavlar arasındaki zaman dilimlerinin önceki sınavın psikolojisinden kurtulmak ve yeni sınava konsantre olmak için kullanılması gerektiğini
unutmayın.

TÜRKÇE TÜYOLARI
Öğrencilerin en çok zorlandıkları konu, paragrafta anlam konusudur. Paragraf sorularını anlayabilmek için öncelikle soru kökü iyi okunmalı bu doğrultuda verilen paragrafların konusundan hareketle ve anahtar kelimeler üzerinden metin çözümlemesi yapılmalıdır.
Sözcükte anlam konusunda ise mecaz anlamla ilgili sorularda verilen sözün gerçek anlamından hareketle çıkarımda bulunmak gerekir.
Yazım kuralları ve noktalama işaretlerinde günlük hayatta yapılan hatalı kullanımlardan kaçınarak ve dikkatli bir gözle çözüm yapılmalıdır.
Dil bilgisi sorularında bir ek ya da sözcük, anlamı büyük ölçüde etkilediğinden bu sorularda analiz yaparak ilerlemek hem dikkatsizliği engelleyecek hem de cevaptan emin olmanızı sağlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon 287 bin öğrenci ter dökecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN