Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'da sorular orta düzey zordu"

Birinci dönem ortak sınavını değerlendiren Bahçeşehir Koleji eğitim uzmanları, "Sınav sorularının zorluk derecesi orta düzey" dedi

Giriş Tarihi: 28.11.2014
TEOG'da sorular orta düzey zordu
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş () sistemini kapsayan birinci dönem ortak sınavı tamamlandı. Sınavı Bahçeşehir koleji uzmanları değerlendirdi. Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı Senem Ertün, "Sorular genel olarak bilgiden çok öğrencilerin fen okuryazarlığını ölçmektedir. 8'inci sınıf 1'inci dönem Fen ve Teknoloji Merkezi Ortak Sınavı'nın, MEB'in daha önce açıkladığı sınırlamalara ve kazanımlara uygun olduğu görülmektedir" dedi. Ertün, sınavın genel özellikleriyle akademik seviyesi çok iyi olan öğrencileri ayırt etmekte çok etkin olmadığını belirterek "Dersi düzenli takip eden ve sistemli ders çalışan öğrencilerin başarılı olacağı bir sınavdır. Geçen sene yapılan merkezi sınav sorularına göre sorular daha anlaşılır ve net ifade edilmiştir. Fen ve Teknoloji sınavında tüm seçeneklerin eşit olarak dağıldığı gözlenmiştir" diye konuştu.

"TEMPOYU YÜKSELTİN"
Yabancı Diller Bölüm Başkanı Orçun Barış, sınavdaki İngilizce sorularının, dağılımları ve kazanımları MEB tarafından açıklanan kazanımlara ve müfredata uygun olduğunu belirtti. Geçen yılla bu yılı karşılaştıran Barış, "Geçen yıl daha çok okuduğunu anlama soruları ağırlıktaydı.Bu yıl ise kelime ve konu bilgisi gerektiren soruların görseller ile desteklenerek verildiği gözlemlenmiştir. Soru dağılımlarına bakıldığında her ünite kazanımlarının test edildiği görülmüştür. Geçen yıl ağırlıklı olarak sorulan günlük hayattaki diyalogları anlama ve uygun karşılığı veren ifadeyi bulma tarzı sorular bu yılda yoğun olarak test edilmiştir. Bu sorular zor olmamasına karşın, dikkatli okumayı ve çıkarım yapmayı gerektirmektedir" dedi. Barış, nisanda yapılacak olan ikinci sınavda konu içerikleri ve kazanımlar daha fazla olacağından, öğrencilerin çalışma tempolarını yükseltmeleri ve düzenli tekrar yapmaları gerektiğini söyledi.

"SORULARDA SÜRPRİZ YOK"
Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Ferda Gençel ise T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavıyla ilgili sorularda bir sürpriz yaşanmadığını anlattı. Gençel, "Sınav sorularının MEB müfredatına ve kazanımlarına uygun olduğu, geçen sene ve daha önceki sınav sorularına göre benzerlik gösterdiği görülmüştür. Soru kökleri gayet açık, anlaşılır ve çelişkiye yer vermeyen ifadelerden oluşmuştur. Soru şekilleri daha önceki yıllarda çıkmış sorularla benzer özellikler taşımaktadır. Bu yıl farklı olarak sınava dahil edilen 3'üncü üniteden 5 soru sorulmuştur. Böylece geçen yıla göre 1'inci sınavın kapsamı genişletilmiştir" dedi. "Soruların zorluk derecesi orta düzeydedir" diyen Gençel şunları söyledi: "Doğrudan bilgiyi ölçmek yerine bilginin yorumlanmasına yöneliktir. Kurtuluş Savaşı'na ait Nutuk'tan alınan bölümle ilgili sorunun öğrenciler tarafından yanlış yapılabilecek ayırt edici soru olduğu söylenebilir.Ayrıca bir soruda yerli halkı örgütleme ile ilgili verilen bilginin farklı bir sorunun çözümünde etken olduğu görülmüştür." SABAH

61 OKULDA KAR ENGELİ
TEOG sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen birinci dönem ortak sınavları sona erdi. 1 milyon 287 bin 847 öğrencinin katıldığı ortak sınavlar kapsamında, önceki gün Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, dün ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil yazılıları gerçekleştirildi. Mazeret sınavları ise 13-14 Aralık'ta yapılacak. İkinci dönem ise ortak sınavlar, 29-30 Nisan 2015'te, mazeret sınavı ise 16-17 Mayıs 2015'te gerçekleştirilecek. MEB, Konya'da 55, Karaman'da 6 olmak üzere 61 okulda kar yağışı nedeniyle sınav yapılamadığını belirterek, öğrencilerin aralık ayında düzenlenecek mazeret sınavına alınacağını bildirdi.

MUSEVİLERE AYRI MÜFREDAT
TEOG sınavında ilk kez Musevi öğrencilere, ayrı bir müfredat kapsamında "din kültürü ve ahlak bilgisi" soruları yöneltildi. Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulu'nun isteği üzerine hazırlanan soruları, yalnızca bu okulun öğrencileri yanıtladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"TEOG'da sorular orta düzey zordu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN