Yeni Türkiye'nin yeni eğitim sloganı "Vatandaştan insana"

Yeni Türkiye'nin sivilleşme alanında en önemli ayağı olan eğitimle ilgili radikal düzenlemeler geliyor. Özel okulların daha ağırlık kazanacağı yeni dönemde vatandaş yerine insanı güçlendiren bir eğitim felsefesi inşa edilecek.

Giriş Tarihi: 28.11.2014 16:02
Yeni Türkiye'nin yeni eğitim sloganı Vatandaştan insana
Antalya'da düzenlenen "21. Yüzyılda Yeni Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak ve Özel Okullar" konulu birinci eğitim kongresinde yeni Türkiye'de insanı güçlendirecek sistemle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapıldı. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen eğitimciler ve özel okul temsilcileri konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Kongrenin açılış konışmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Yeni Türkiye'nin eğitim sistemiyle ilgili ipuçlarını verdi. "Yeni Türkiye Yolunda Eğitim" konulu bir sunum yapan Tekin, 19'uncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda başlayan moderleşme atılımlarının benzerlerinin yeni Türkiye'de de yapılmaya çalışıldığını anlattı. Tekin, "Bugünkü çalışmalarmızın Osmanlı'daki modernleşmeyle farkı yok. Sadece daha iyi bir yerdeyiz. Bu süreci hızlıca atlatacak radikal kararlar vermek durumundayız" dedi. Modern ulus devlet anlayışının yıkılmaya başladığını aktaran Tekin, "Yeni devlet anlayışına uygun, vatandaştan insana odaklanan bir eğitim sistemi getirmemiz gerekir" diye konuştu.

SİVİL ALAN GÜÇLENDİRİLECEK

Daha sonra SABAH'A konuşan Tekin, bu kapsamda yapılacak çalışmaların da sinyallerini şöyle verdi: Yeni Türkiye'de özel okulların ağırlığı arttırılacak. Devletin özel okullar üzerindeki baskısı hafifletilecek. Sivil alandaki kapsam genişletilecek. Anti demokratik algılanabilecek her türlü uygulama peyder pey kaldırılacak.Devlete bağlı vatandaşlar yetiştirmek yerine "insan eğitimi" yapılacak.

ÖZEL OKULLARIN PAYI ARTIYOR

19'uncu yüzyıl Osmanlı döneminde başlayan ve modern ulus devlete bağlı bireyler yetiştiren bir eğitim sisteminin varoldugunu anlatan Tekin "Zorla dikte edilen şeyler yerine eğitimde bireyleri mutlu edecek şeyler yapılmalı. Biz Andımız'ı kaldırdığımızda bizleri vatana ihanet iddialarına kadar suçladılar. Amacımız demokratikleşen bir trende uyum sağlamaktı" dedi. Eğitimde sivil alanın güçlendirilemesi için 2020'ye kadar özel okulların payı arttılacak. Bu oranın 5 yıla kadar yüzde 15'e çıkarılması hedefleniyor.

SON SÖZ HÜKÜMETİN

Tekin, yeni eğitim sisteminin karar vericilerinin siyasiler olduğunun altını çizerek "Biz bürokratlar, bu kararların uygulayıcısıyız. Ancak aralık ayında düzenlenecek eğitim şurasında konuyla ilgili tüm değerlendirme ve önerileri alacağız. Şurada yeni bir modelin şekilleneceğini bekliyoruz.Ancak son söz hükümetin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Türkiye'nin yeni eğitim sloganı "Vatandaştan insana"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN