Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim Şûrası'ndan reform gibi kararlar

179 tavsiye kararının alındığı şûrada önemli değişiklikler benimsendi: İnkılap tarihi baştan yazılsın, Osmanlıca İHL'de zorunlu ders olsun

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Eğitim Şûrası'ndan reform gibi kararlar
Antalya'da tamamlanan 19. Milli Eğitim Şûrası tamamlandı. 179 tavsiye kararının oylandığı Şûra'da önemli değişiklikler teklif edildi. Genel Kurul'da Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin öğretim programları ve ders çizelgelerinden "alkollü içki ve kokteyl hazırlama" dersinin kaldırılması, staj amacıyla tesis ve kurumlara gönderilen öğrencilerin alkollü içki servisi yapılan ya da alkollü içecek hazırlanan bölümlerde staj faaliyeti yapmalarının kaldırılması önerisi benimsendi.

İHL'DE OSMANLICA DERSİ
Diğer taraftan liselerde Osmanlı Türkçesi dersinin, bütün liseler yerine Anadolu imam hatip liselerinde zorunlu ders olması, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin 2 saate çıkarılması kararı alındı. Şurada alınan kararlardan biri de ortaokulda hafızlık eğitimi alacak öğrencilere yönelik oldu. Hafızlık eğitimi alacak öğrenciler için ara verme süresinin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması ve ara verilen sürelerde öğrencilere dışarıdan sınav hakkı verilmesi önerisinde görüş birliğine varıldı. Şûrada 179 tavsiye kararı alındı. Şûrada alınan kararların eğitim politikalarında belirleyici değil 'tavsiye' niteliği taşıyor.

AVCI: IŞIK TUTACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19. Milli Eğitim Şûrası'nda el ve gönül birliği içerisinde eğitim sisteminin bundan sonraki rotasını belirleyecek, gelecekte alınacak kararlara ışık tutacak çok önemli tavsiye kararları alındığını söyledi. Gönüllü katılımlarından dolayı üyerele teşekkür eden Avcı, bu Şûra'nın diğerlerinden en önemli farklarından birinin gündemde olmayan ve hazırlık raporlarında belirtilmeyen konuların çok fazla görüşülmemesi olduğunu dile getirdi. Avcı, görüşmelerin büyük ölçüde gündem konularına yönelik olduğunu dile getirdi.

İNKILAP TARİHİ BAŞTAN YAZILSIN
Bütün ortaokullarda haftalık ders saati en fazla 30 olsun.
Ortaokullarda tekli öğretime geçilsin.
Türk musikisi makamsal sistemi bir Türk halk müziği sazıyla öğretilsin.
Ortaokulda hafızlık eğitimi alacak öğrenciler için ara verme süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılsın.
5, 6. ve 7. sınıflara birer saat rehberlik dersi konulsun.
"T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük" dersi programı gözden geçirilerek güncel anlayışlar ve yöntemler doğrultusunda yeniden yazılsın.
Osmanlı Türkçesi sadece Anadolu imam hatiplerde zorunlu olsun.
"Serbest etkinlikler" dersinde her ilin kendi tarihi ve kültürel varlıklarını, şehre ait değerleri tanıtmak ve gezdirmek amacıyla "Şehri Yeniden Keşfetmek" temasıyla dersler işlensin.
Görsel sanatlarda geleneksel sanatlar (hat, ebru, tezhib ve minyatür) öğretilsin.
Bilim ve medeniyet tarihinde öne çıkan düşünür ve isimler ilkokul, ortaokul ve lise müfredatında yer alsın.
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 2 saate çıkarılsın.
Kutlu Doğum Haftası ve Aşure Günü'nün Belirli Gün ve Haftalar kapsamına alınsın;
İmam hatip liselerinde Farsça dersi konulsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim Şûrası'ndan reform gibi kararlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN