Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitime adanan bir ömre vefa

Türk fikir ve düşünce yaşamının en önemli isimlerinden Mahir İz, öğrencilerinin dilinden anlatılan hatıralarla anıldı.

Giriş Tarihi: 8.12.2014 14:49
Eğitime adanan bir ömre vefa
İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği (İGEDER) tarafından düzenlenen etkinlikte, birçok eğitimci, yazar ve akademisyenin yetişmesinde emeği geçen Mahir İz, talebelerinden Prof. Dr. Mustafa UZUN ve Prof. Dr. Uğur DERMAN'ın katılımlarıyla Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde anıldı.

Mahir İz'in çok düzgün bir Türkçeyle konuştuğunu ifade eden Prof. Dr. Mustafa Uzun, "Buna rağmen mütevazı idi. Hafızasının kudretine hayranlık duyanlara, "Biz ilkokula başladık. İlk gün yolda nasıl yürünür, bunun kaidesini öğrettiler: "Nazar ber-kadem", yani hep önümüze baktık. Siz ise "nazar ber-etraf"sınız. Sizde hafıza mı olur?" diye takılırdı" dedi. Mustafa Uzun, maddi olarak herhangi bir serveti olmayan Mahir İz'in, maaşıyla geçindiğini, maaşını alınca da hemen yüzde iki buçuğunu ayırıp zekât olarak dağıttığını aktardı.

MAHİR İZ KİMDİR

İstanbul'da dünyaya gelen Mahir İz, Ankara Kadısı İsmail Abdülhalim Efendinin oğlu, edebiyat tarihçisi Fahir İz´in ağabeyidir. Babasının vazifesinden dolayı öğreniminin bir kısmını Midilli, Balıkesir, Isparta, Medine, İstanbul ve Ankara´da gördü. Ankara Sultanîsini bitirdi. Birinci Büyük Millet Meclisinde zabıt kâtipliği yaptı. İstanbul İmam Hatip Lisesinde ders verdi. Bu ara iki yıl Kimya, bir yıl Hukuk fakültesinde okudu. Sonra Edebiyat Fakültesini tercih etti ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümün bitirdi (1936). Haydarpaşa Lisesinde edebiyat; İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünde hitabet, irşad ve tasavvuf tarihi dersler verdi. Mahir İz, İslâmî ilimlerde geniş kültürü ve hitabetiyle çevresinde saygı uyandırdı. Bilge bir kişiliğe sahipti. 9 Temmuz 1974'te yaşamını yitiren Mahir İz, ardında çok sayıda eser ve yetişmiş talebe bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitime adanan bir ömre vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN