"Osmanlıca liselerin edebiyat bölümlerinde zorunlu olmalı"

A Haber'de yayınlanan Nihan Günay'ın sunduğu Medya Dünyası programının konuğu Akşam Gazetesi yazarı Prof. Dr. Vedat Bilgin'di. Programda Osmanlıca tartışması ve çözüm süreci konuları masaya yatırıldı.

Giriş Tarihi: 9.12.2014 17:45
Osmanlıca liselerin edebiyat bölümlerinde zorunlu olmalı
Osmanlıcanın liselerde zorunlu ya da seçmeli ders olarak okutulması tartışmasını değerlendiren Prof. Dr. Vedat Bilgin, "Latin harflerine geçtikten sonra medeniyetin bütün safhalarıyla irtibat kesilmiştir. Osmanlıca eski Türkçedir. Eski harflerle yazılmış Türkçeye döneceğiz. Bu yanlışı düzeltmek lazım" dedi.

Bilgin'e göre eski harflerle yazılmış Türkçeye dönük bir eğitim, liselerin edebiyat bölümlerde zorunlu olmalı. Zira edebiyat anlaşılamadığı zaman bütün bir dile yabancı olunuyor.

"LİTERATÜRÜ YOKSUL BİR HALK KENDİNİ YENİLEYEMEZ"

"Kendi edebiyat geleneğinden yoksun bir şiir yaratılamaz" diyen Prof. Dr. Vedat Bilgin, "Şiirde, edebiyatta kısırlık yaşanıyor. 200 kelimeyi aşmayan bir dille büyük bir medeniyetin çocukları 'tarzanca' anlaşan bir dile sahip oldular. Bu büyük bir yoksulluktur. Literatürü, edebiyatı yoksul bir halkın kendini yenilemesi imkânsızdır" ifadelerini kullandı.

"KANDİL VE ÖRGÜTÜN ÇEVRESİNDEKİLER ÇÖZÜM SÜRECİNİ AKAMETE UĞRATIYOR"

Programda çözüm süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Akşam Gazetesi yazarı, "Hükümet zaten bu süreçte atılması gereken adımları attı. Önemli olan örgütün ne yaptığı. Çözüm sürecindeki unsurlar bölgedeki konjonktürün değişmesinden yeni bir ümit çıkar mı diye düşünüyorlar. Kandil ve örgütün çevresindekiler Türkiye'nin milli projesini akamete uğratmaya çalışmışlardır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Osmanlıca liselerin edebiyat bölümlerinde zorunlu olmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN