Öğrenciden ayarı

sistemi kapsamındaki derslerden hafta sonu mazeret sınavı yapılacak.

Giriş Tarihi: 13.12.2014 10:03
Öğrenciden TEOG ayarı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş () sistemi kapsamında, Türkçe, matematik, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinin her birinden hafta sonu mazeret sınavı yapacak.

MEB, 8. sınıf öğrencilerine yönelik 26-27 Kasım'da 979 sınav merkezinde 15 bin 470 okulda, 93 bin 589 salonda gerçekleştirilen ortak sınavlar için 1 milyon 287 bin 847 öğrencinin katılımı planlanmış ve bu yönde hazırlıklarını yapmıştı.

Ancak bazı öğrenciler hava muhalefeti ve diğer mazeretleri nedeniyle yazılılara giremedi. MEB, ortak sınavlar sonrası okul müdürlükleri aracılığıyla, mazeretlerini önceden bildiren ve sınav günü mazeretli ya da mazeretsiz olarak sınavlara girmeyen öğrencilerin bilgilerini e-Okul sistemine işledi.

Buna göre, Türkçe yazılısına 43 bin 687, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük yazılısına 41 bin 36, matematik yazılısına 43 bin 117, fen ve teknoloji yazılısına 41 bin 725, din kültürü ve ahlak bilgisi yazılısına 43 bin 191, yabancı dil yazılısına ise 37 bin 589 öğrenci katılamadı.

Hava muhalefeti nedeniyle de Antalya'da 14, Hakkari'de 86, Karaman'da 152, Konya'da bin 654 olmak üzere bin 906 öğrenci sınava giremedi.

MEB bu kapsamda, öğrencileri hafta sonu mazeret sınavına alacak. Sınavlarının ilki 13 Aralık Cumartesi günü Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi yazılıları için gerçekleştirilecek. Öğrenciler 14 Aralık Pazar günü ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavlarına girecek. Oturumlar 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Sınavlar saat 12.00'de tamamlanmış olacak.

Sonuçlar ocak ayında açıklanacak

Mazeret sınavlarında, öğrencilere her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Sınav süresi 40 dakika sınav arası ise 30 dakika olacak.

Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler sınava katılmamış olarak değerlendirilecek. Sınavlara katılmayan öğrencilerin durumları, puanla değerlendirilmeyecek ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınacak.

Sınavda öğrenci adına düzenlenmiş cevap kağıdı bulunacak. Öğrenciler, ortak sınavlarda, e-Okul sisteminde kayıtlı olduğu zorunlu yabancı dil dersinden sorumlu olacak.

Öğrenciler, sınav salonlarına, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın alınacak.

Merkezi ortak sınavların ve mazeret sınavlarının sonuçları ocak ayında açıklanacak.

İkinci dönem merkezi ortak sınavı, 29-30 Nisan 2015'te, mazeret sınavı ise 16-17 Mayıs 2015'te gerçekleştirilecek.

TEOG'a öğrenci ayarı

Orta Öğretime Geçiş Sistemi'ni öğrenciler geliştirecek. MEB, yeni sınav öncesi öğrenci görüşlerinden faydalandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sistemini (TEOG) değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla 9. sınıf öğrencilerinin katıldığı çalıştaylar gerçekleştirdi. Tüm okul türlerinden 432 öğrencinin katıldığı çalıştayda öğrencilere, TEOG sistemiyle ilgili olumlu ve olumsuz görüşleri, yerleştirme süreci ile ilgili sorunlar ve sisteme dair öneriler soruldu. İşte raporda öne çıkan değerlendirmeler...

OKUL MERKEZLİ EĞİTİM POLİTİKASI

Merkezi sınavlar, ilk kez yapılmasına rağmen genel itibariyle olumlu olarak kabul edildi. Sınavlar, okul merkezli eğitim politikası oluşturarak okul dışı eğitim kurumlarına duyulan ihtiyacı azalttı. Ortaöğretime geçişte öğretmenlerin rolünü daha etkin kılan sınavlar, okula devamlılığı da artırdı. Öğrencilerin gözünde sınavlar, sınav kaygısını sürece yayarak azaltma, telafi imkânı da sağlayarak tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukları giderme yönünde başarılı oldu.

TOPUK SESİ DİKKAT DAĞITIYOR

Öğrenciler, olumsuz görüş kısmında ise öğretmenlerin giyindikleri topuklu ayakkabıların sesinden rahatsız olduklarını belirtti. Öğrenciler, gözetmenlerin birbiriyle konuşmalarının da olumsuz etki oluşturduğunu söyledi. Bu kapsamda uzmanlar çözüm önerilerinde gözetmen öğretmenlerin seçiminde bir kriter oluşturulması gerekliliğine yer verdi. Kadın öğretmenlere gözetmenlik görevi sırasında topuklu ayakkabı giymemeleri noktasında uyarılması düşünülüyor.

TERCİH SİSTEMİ GENİŞLETİLMELİ

ÖTE yandan raporda sınav aralarının öğrenciler üzerinde stresi azaltıcı bir etkisinin olduğu belirtti. Öğrencilerin şikâyetlerin en başında ise nakil sürecinde yaşanan sıkıntılar yer aldı. Uzmanlar, nakilde yaşanan olumsuzluklara öneri olarak; öğrencilerin istedikleri okulları belirttikleri A grubu tercihlerinde sayı artırımı ve gitmek istenilen okul türünün belirtildiği B grubu tercihlerinin ise yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini aktardı.

RAPORA GÖRE ADIM ATILACAK

Öğrenciler, Sahaya inerek öğrencilerin gözüyle TEOG'u değerlendiren ve öğrencilerden gelen görüşlere son derece önem veren Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda yaşanan sorunların yeniden yaşanmaması için çalıştay raporu ile uzmanların görüşleri alacak. Bu rapora göre yeni sınav sisteminin değişiklikleri yapılacak.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciden TEOG ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN