ve sonuçları ne zaman açıklanacak?

Giriş Tarihi: 16.12.2014 15:55 Güncelleme Tarihi: 16.12.2014 15:56
KYK kredi ve burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

Öğrenciler ve sonuçlarını merakla bekliyor.

ve Yurtlar Kurumu () sonuçları yükseköğrenim öğrencileri tarafından merakla bekleniyor. Genellikle başvuru ve sonuç açıklama işlemlerinin her yıl aynı tarihlerde yapılması öğrencilere bir bilgi veriyor. 2013-2014 yılında KYK Burs sonuçları 15 Aralık tarihinde açıklanmıştı.

Bu yıl ise sonuçların 1 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Çünkü KYK her yıl sonuçları aynı tarihlerde açıklıyor. Sonuçlar sonrasında kimi öğrenciye karşılıksız olarak burs verilirken kimi öğrencilere ise geri ödemeli olarak kredi verilecektir.

Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen burs ve kredi sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet üzerinden ve kyk.gov.tr sitesi üzerinden sorgulanabilecek ve burslar ile krediler KYK tarafından Ocak ayından itibaren öğrencilere ödenmeye başlanacak.

Fakat burs sonuçları açıklandığı anda öğrenci bunu onaylaması gerekecek. Yapılması gereken işlem ise www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenecekleri T.C. Ziraat bankası şubesine giderek adına düzenlenmiş olan BANKKART'ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredilerini T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM'lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir. Yapacakları bu işlemin ardından Ziraat Bankası'ndan kartını alacak ve artık burs sahibi olacak.

KYK BURS VE KREDİLER NASIL ÖDENECEK?

Ziraat Bankası ile yapılan ve 1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecek protokolde yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6'sında, kredi ödemeleri ise 7'sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi '0' olanlar için ödeme günü her ayın 6'sı olurken, kimlik numarasının son hanesi '2' olanlara ödemeler ayın 7'sinde, '4' olanlara ayın 8'inde, 6 olanlara ayın 9'unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10'unda yapılacak.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK KYK İŞLEMLERİ

Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî Eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK'nin 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler


Burs Başvurusu Sorgulama
Katkı Kredisi Sorgulama
Kredi Geri Ödeme Sorgulama
KYK Kredi Numarası Sorgulama
Öğrenim Kredisi Sorgulama
Yeniden Yapılandırma Kredi Geri Ödeme Sorgulama
Yurt Başvurusu Sorgulama
Yurtdışı Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvurusu
Yurtiçi Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvurusu
Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Onay İşlemleri

BURSU ONAYLAMAK İÇİN NOTERE GİTMEYE GEREK VAR MI?

Kendilerine burs veya öğrenim kredisi tahsis edilen 18 yaşından büyük öğrenciler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile Kurumumuz linkine ulaşarak, 18 yaşından küçük öğrenciler ise velileri ile birlikte kendilerine en yakın Kurumumuzun merkez veya taşra birimlerinden herhangi birine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.)ile birlikte giderek düzenletebilirler. Artık Noter işlemleri gerekmeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK kredi ve burs sonuçları ne zaman açıklanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN