Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burs ve Kredi sonuçları belli oldu

Kredi ve Yurtlar Kurumu () sonuçlarının açıklanması için nefesler tutuldu. KYK Sonuçları açıklandığı an e-devlet üzerinden öğrenilebilecek. KYK burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla yapacak, öğrenciler hesaplarının açılması için gerekli onay işlemlerini de KYK e-devlet sayfası üzerinden yapacak.

Giriş Tarihi: 30.12.2014 12:19 Güncelleme Tarihi: 31.12.2014 15:34
KYK Burs ve Kredi sonuçları belli oldu
İşte burs ve kredi sonuçları için 24 Aralık'ta yapılan açıklama;

"Gençlik ve spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü 2014 -2015 yılı burs/öğrenim kredisi başvuruları değerlendirme aşamasında olup değerlendirmeler tamamlandıktan sonra sonuçlar Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz internet sitelerinde yayınlanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Kredi ve burs miktarı artıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

KYK YURT SONUÇLARI TIKLA

Kredi ve burs miktarının arttırıldığını söyleyen Arınç, "Kredi ve burs miktarı 2015'te 330 liraya yükseltilecek, yüksek lisans öğrencileri 660, doktora öğrencileri 990 lira alacak" dedi.2014 senesinde kredi ve burs miktarı 300, yüksek lisans öğrencileri 600, doktora öğrencileri 900 lira alıyordu.

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Kredi ve Yurtlar Kurumunun 2014 yılının sonuna kadar ulaşacağı kapasitenin 390 binin üzerinde olduğunu söyledi. TBMM Genel Kurulunda, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı görüşmelerinde hükümet adına söz alan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Kredi ve Yurtlar Kurumu çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun bu yılsonuna 2014 yılının sonuna kadar ulaşacağı kapasitenin 390 binin üzerinde olduğunu açıklayan Bakan Kılıç, "Bu 390 bin öğrenci kapasitesine ulaşmamız için, bu yıl içerisinde yaptığımız yatırımlarla beraber sadece bu yılda 100 bini aşkın yatak kapasitesini Kredi ve Yurtlar Kurumuna kazandırmış olacağız. Başvuru yapan öğrenci sayımız toplamda bütün Türkiye genelinde 488 bindir. Bunda 'geçerli olan' diye dile getirdiğimiz, geçerli başvurudan kastımız, yaptığınız başvurunun sistem açısından doğru olması ve başvurduğunuz yerde yurdumuzun olması, yerleşebilmeniz, sizin eğitim alanınızla alakalı doğrudan orantılı olması yani şartların yerine getirilmesiyle alakalıdır. Bu rakam 417 bin. Bu yılsonuna kadar yerleştirmiş olacağımız kapasitemiz dâhilindeki öğrencilerimizle beraber yerleştirme oranımız başvurularda yüzde 45'e ulaşmış olacak. Tabii ki çalışmalarımıza hızla devam edip çok daha fazlasını yapmak için elimizden geleni yapıyoruz ama bu yılsonu itibarıyla şu anda devralacağımız kapasite 29 bin 495'tir, ekstra olarak girecek olan devreye. Yani 360 binin üzerine gelecek kapasiteyle yılsonunda 390 bini aşmış olacağız" dedi.

Burslar ve Krediler ne zaman ödenecek

1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecek protokolde yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6'sında, kredi ödemeleri ise 7'sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi '0' olanlar için ödeme günü her ayın 6'sı olurken, kimlik numarasının son hanesi '2' olanlara ödemeler ayın 7'sinde, '4' olanlara ayın 8'inde, 6 olanlara ayın 9'unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10'unda yapılacak. Protokolün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahsilat işlemlerinde sanal pos imkanı devreye giriyor. Bu düzenlemeyle tahsilatlar artık internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek. Yine imzalanan protokolde bankanın vadesiz hesapta mevduatı bloke etmesi kaldırılırken öğrencilere yapılan kredi ödemeleri üzerinden alınan binde 2'lik komisyon binde 1'e düşürülüyor.

KYK E-DEVLET İŞLEMLERİ İÇİN TIKLA

E-devlet'te yer alan açıklama şu şekilde;

Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK?nin 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.

Burs alımlarında yeni düzenleme

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği anımsatarak, burs almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı.

Bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ifade eden Kaymakcan, vatandaşın notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti.Daha önceki uygulamayı anlatan Kaymakcan, öğrenim kredisi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin eskiden notere gittiğini, ücret ödeyerek buradan taahhütnameyi aldığını belirtti. Kaymakcan, ''Öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu'' dedi. Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ''Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu'' diye konuştu.

''Elden belge getirme dönemine son''

Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti.

18 yaş üstü öğrencilerin PTT'den, e-devlet şifresi alması gerektiğini belirten Kaymakcan, şifreyi kullanarak, ''https://www.turkiye.gov.tr'' internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme gireceklerini anlattı.

Böylece öğrencinin bu bölümde yer alan taahhütnameye ulaşacağını ifade eden Kaymakcan, burada öğrencinin okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onaylaması gerektiğini kaydetti. Kaymakcan, onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacağını, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması durumunun da sona erdiğini belirtti.

Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Burs ve Kredi başvuru sonuçlandırma sistemi değişti

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) müracaatlarında 'devrim' gibi uygulama... Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK'ya yapılan yurt, burs ve kredi başvurularında kullanılan puanlama sisteminde yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni sisteme göre; KYK'nın yurtlarında konaklamak ya da kredi ve burs almak isteyen öğrencilerin beyanları, aralarında Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları'nın da yer aldığı 11 farklı noktanın bulunduğu 'Çok Noktalı Kontrol' adlı sistemden taranarak kontrol ediliyor. Bakanlık böylelikle, özellikle ailesinin maddi durumu, yurtlarda öncelik tanınan dezavantajlı gruplar içerisinde yer alma gibi sıralamayı ve burs-kredi sonuçlarını etkileyen bilgilerde mümkün olan en doğru sonuca ulaşıyor.Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yeni sistemin suiistimalin önlenmesi ve mümkün olan en hakkaniyetli sonuca ulaşılması için oldukça faydalı olduğunu belirtti.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından, yüksek öğrenim gören öğrencilere verilen kredi ve burs miktarları belli oldu.KYK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014'te aylık 300 TL olan kredi ve burs miktarı, 2015 yılında 330 TL'ye yükseltildi.KYK yurtlarında kalan öğrencilere sağlanan günlük 7,30 TL'lik beslenme yardımı ise 2015 yılında 8 TL'ye çıkarıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığının organize ettiği "Kredi ve Yurtlar Kurumu Değişim ve Dönüşüm Çalıştayı" 12-14 Aralık'ta yapılacak. Çalıştayda, kredi veya burs ve yurt başvuru, değerlendirme, yerleştirme, kayıt, öğrenci takip, tesis kiralama konuları ele alınacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Kredi ve Yurtlar Kurumu Değişim ve Dönüşüm Çalıştayı" 12-14 Aralık'ta Antalya'da gerçekleştirilecek. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yöneticileri, bölge müdürleri ve ilgili personel olmak üzere yaklaşık 215 kişinin katılacağı çalıştayda, krediler ve burslar, inşaat-emlak, idari işler, eğitim, insan kaynakları, iç denetim ve teftiş, teknolojik dönüşüm ve yönetim konu başlıkları ele alınacak.Çalıştay ile kredi veya burs ve yurt başvuru, değerlendirme, yerleştirme, kayıt, öğrenci takip, tesis kiralama, arsa ve malzeme tahsis, işletici seçimi süreçlerinin sisteme temel oluşturması ve gerekli kararların alınması amaçlanıyor.

Ayrıca çalıştayda 3 Temmuz'da başlayan KYK'da yürütülen "Değişim ve Dönüşüm Projesi" kapsamında planlanan takvime uygun olarak analizi tamamlanan mevcut süreç uygulamalarında iyileştirme, geliştirme konuları da tartışılacak.3 gün sürecek çalıştaydaki oturumlar, KYK'da analiz çalışması yürütülen daire başkanlıkları bazında ve kritik öneme sahip iş süreçleri ve konuları odağında gerçekleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK Burs ve Kredi sonuçları belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN