Türkiye'nin en iyi haber sitesi

burs sonuçları belirlendi

Giriş Tarihi: 25.12.2014 13:06 Güncelleme Tarihi: 31.12.2014 15:46
KYK burs sonuçları belirlendi

Kredi ve Burs Sonuçları ne zaman açıklanacak merakla bekleniyor. KYK Sonuçları açıklandığı zaman sitemizden öğrenebilirsiniz, işte KYK detayları. KYK burs ve kredi başvuru sonuçları ile ilgili detaylı bilgiler haberimizde

Kredi ve Burs Sonuçları ne zaman açıklanacak merakla bekleniyor. KYK Sonuçları açıklandığı zaman sitemizden öğrenebilirsiniz, işte KYK detayları

SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLA

Burslar ve Krediler ne zaman ödenecek

1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecek protokolde yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6'sında, kredi ödemeleri ise 7'sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi '0' olanlar için ödeme günü her ayın 6'sı olurken, kimlik numarasının son hanesi '2' olanlara ödemeler ayın 7'sinde, '4' olanlara ayın 8'inde, 6 olanlara ayın 9'unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10'unda yapılacak.
Protokolün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahsilat işlemlerinde sanal pos imkanı devreye giriyor. Bu düzenlemeyle tahsilatlar artık internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek.
Yine imzalanan protokolde bankanın vadesiz hesapta mevduatı bloke etmesi kaldırılırken öğrencilere yapılan kredi ödemeleri üzerinden alınan binde 2'lik komisyon binde 1'e düşürülüyor.
E-devlet'te yer alan açıklama şu şekilde;
Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK?nin 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.
Burs alımlarında yeni düzenleme
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği anımsatarak, burs almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı.
Bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ifade eden Kaymakcan, vatandaşın notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti.
Daha önceki uygulamayı anlatan Kaymakcan, öğrenim kredisi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin eskiden notere gittiğini, ücret ödeyerek buradan taahhütnameyi aldığını belirtti. Kaymakcan, ''Öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu'' dedi. Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ''Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu'' diye konuştu
''Elden belge getirme dönemine son'
Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti.
18 yaş üstü öğrencilerin PTT'den, e-devlet şifresi alması gerektiğini belirten Kaymakcan, şifreyi kullanarak, ''https://www.turkiye.gov.tr'' internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme gireceklerini anlattı.
Böylece öğrencinin bu bölümde yer alan taahhütnameye ulaşacağını ifade eden Kaymakcan, burada öğrencinin okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onaylaması gerektiğini kaydetti. Kaymakcan, onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacağını, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması durumunun da sona erdiğini belirtti.
Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulundu.
Burs ve Kredi başvuru sonuçlandırma sistemi değişti
Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) müracaatlarında 'devrim' gibi uygulama... Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK'ya yapılan yurt, burs ve kredi başvurularında kullanılan puanlama sisteminde yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni sisteme göre; KYK'nın yurtlarında konaklamak ya da kredi ve burs almak isteyen öğrencilerin beyanları, aralarında Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları'nın da yer aldığı 11 farklı noktanın bulunduğu 'Çok Noktalı Kontrol' adlı sistemden taranarak kontrol ediliyor. Bakanlık böylelikle, özellikle ailesinin maddi durumu, yurtlarda öncelik tanınan dezavantajlı gruplar içerisinde yer alma gibi sıralamayı ve burs-kredi sonuçlarını etkileyen bilgilerde mümkün olan en doğru sonuca ulaşıyor.Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yeni sistemin suiistimalin önlenmesi ve mümkün olan en hakkaniyetli sonuca ulaşılması için oldukça faydalı olduğunu belirtti.
KYK BURS SONUÇLARI SORGULA
Öğrenciler KYK kredi v burs sonuçlarının açıklanmasını heyecanla bekliyor. Sonuçlar e-devlet üzerinden açıklanacak...Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği anımsatarak, burs almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı. Bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ifade eden Kaymakcan, vatandaşın notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti.
e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler
Burs Başvurusu
Katkı Kredisi
Kredi Geri Ödeme
KYK Kredi Numarası
Öğrenim Kredisi
Yeniden Yapılandırma Kredi Geri Ödeme
Yurt Başvurusu
Yurtdışı Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi
Yurtiçi Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi
Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Onay İşlemleri
Daha önceki uygulamayı anlatan Kaymakcan, öğrenim kredisi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin eskiden notere gittiğini, ücret ödeyerek buradan taahhütnameyi aldığını belirtti. Kaymakcan, ''Öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu'' dedi. Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ''Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu'' diye konuştu.Resmi site üzerinden yapılan açıklamaya göre; Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK?nin 52/b maddesi ile Millî eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.
Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu için e-devlet üzerinde gerçekleştirilebilecek işlemler için TIKLAYIN
''Elden belge getirme dönemine son''
Yeni düenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti.18 yaş üstü öğrencilerin PTT'den, e-devlet şifresi alması gerektiğini belirten Kaymakcan, şifreyi kullanarak, ''https://www.turkiye.gov.tr'' internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme gireceklerini anlattı.
Böylece öğrencinin bu bölümde yer alan taahhütnameye ulaşacağını ifade eden Kaymakcan, burada öğrencinin okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onaylaması gerektiğini kaydetti. Kaymakcan, onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacağını, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması durumunun da sona erdiğini belirtti. Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulund
KYK yurtlarında hedef: 500 bin öğrenc
Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında kalan öğrenci sayısında 2015-2016 akademik yılında 450-500 binleri bulmayı hedeflediklerini söylediÖzçelik, Türkiye'deki yurt ihtiyacının fazla olduğunu, bu nedenle Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda kalan öğrenci sayısını yapılan yatırımlarla bu yıl, geçen yıla göre 105 bin artırdıklarını anlattı
Her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu'na 450-500 bin civarında öğrencinin müracaat ettiğini belirten Özçelik, "Şimdiye kadar başvuruların 285-300 bin civarındaki bölümünü yurtlarda barındırabiliyorduk. Bu sene gerçekleştirdiğimiz artışla 380 binlere ulaştık. Önümüzdeki yıl yurtlarda 450-500 bin öğrenci kalmasını hedefliyoruz. Böylece bu sorunu tamamen çözmeyi amaçlıyoruz. Bir aksilik olmazsa da çözeriz diye düşünüyorum" dedi.Yurtlara, "Genç Ofisler" adını verdikleri ofisler kurma planları bulunduğunu, birkaç yurtta da bunu hayata geçirdiklerini dile getiren Özçelik, ofisler vasıtasıyla öğrencilerin eksikliklerini, taleplerini ve ihtiyaçlarını öğreneceklerini söyledi
Gençlik kamplarının sayısı 25'e çıkartılacak
Özçlik, bakanlık olarak spor alanında yaptıkları yatırım ve faaliyetlerin yanında gençlik kısmında da ciddi işler yapmaya çalıştıklarını belirttiTürkiye genelindeki 16 gençlik kampının yaz döneminde faaliyet gösterdiğini, buralarda 35 bine yakın gencin eğitim gördüğüne dikkati çeken Özçelik, kamplarda ülkenin her yerinden gelen gençleri bir haftalığına bir araya getirdiklerini söyledi.Özçelik, "Elazığlıyı, Diyarbakırlıyı, Ankaralı ve Konyalı ile bir araya getiriyoruz. Diyarbakırlı ile Konyalı yan yana halay çekip türkü söylüyor. Ülkemizdeki birliği, beraberliği, kardeşliği bu kamplarda göstermeye çalışıyoruz. Kamp sayını önümüzdeki yıl 25'e çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Gençlik merkezleri arasında yarışma düzenlenecek
Özçelik, Türkiye genelinde aktif olarak faaliyet gösteren 180 gençlik merkezi bulunduğunu, gelecek yıl hizmete açılması planlanan 100 merkezden 30'unun inşaatının tamamlandığını söyledi2016 yılında 60 gençlik merkezini daha hizmete sokmayı planladıklarının altını çizen Özçelik, "2016'ya kadar gençlik merkezi sayısında 350'yi bulmaya çalışacağız" dedi
Gençlik merkezlerine 740 bin kişinin üye olduğunu söyleyen Özçelik, şöyle konuştu:
"Gençlerimize toplumun temel değerlerini vermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda Türk tarihini anlatmaya çabalıyoruz. Atölye eğitimlerimiz var. Ayrıca unutulmaya yüz tutmuş ahşap oymacılığı, çinicilik, ebru ve hat sanatı gibi sanat dallarını öğretmeye, tanıtmaya çalışıyoruz. Talep gelmesi halinde başka branşlarda da eğitim verebiliyoruz. Önümüzdeki günlerde merkezleri birbirleriyle yarıştıracağız. Yarışmaları kazananları uluslararası gençlik faaliyetleri içerisinde göstermeye çalışacağız."
KYK sonuçları milyonlarca öğrenci tarafından heyecan ile bekleniyor. Peki KYK sonuçları ne zaman açıklanıyor? Tüm detaylar tg.com.tr'de. Binlerce öğrencinin merakla beklemekte olduğu 2014 2015 KYK burs sonuçlarının açıklanmasına çok az kaldı. KYK burs sonuçları E-Devlet sistemi üzerinden açıklanacaktır. Açıklamanın ardından ise 2015 Ocak ayında öğrencilere ilk ödeme işlemi yapılacaktır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna yapılan başvurular yaklaşık 1 ay önce son bulmuştur.
KYK YURT SONUÇLARI TIKLA
KYK BURS SONUÇLARI TIKLA
E DEVLET
KYK, Başbakanlığa bağlı bir kurumdur. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu adına sahip olan bu kurumun amacı üniversite öğrencilerine burs, kredi ve barınma imkanı vermektedir. Bu sene Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda gerçekleşen yeni düzenlemeyle KYK burs sonuçları ve KYK yurt sonuçlarını bekleyen binlerce üniversite öğrencisini yeni uygulamalar beklemektedir. KYK burs sonuçları, kredi ve yurt sonuçlarını etkileyen Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile ilgili düzenlemeler ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde ulaşabilirsiniz.Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Ziraat Bankası arasında 1 Temmuz 2014 tarihinde yapılmış olan yeni düzenlemeyle birlikte, KYK burs sonuçları belli olan öğrencilerin burslarını TC kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde ödemelerinin yapılacağı belirtilmiştir. Eskiden ve şuan da halen kullanmakta olduğumuz düzenden KYK bursları her ayın 6 sında, kredi ödemeleri ise 7'sinde gerçekleşmektedir. Yeni düzenlemeyle birlikte TC kimlik numarasının sonu '0' ile biten öğrenciler KYK burslarını her ayın 6'sında alabileceklerdir. TC kimlik numarasının son hanesi '2' olanlar ayın 7'sinde ödemeleri gerçekleşecektir. TC kimlik numarasının son hanesi '4' olanlar ise ayın 8'inde alabileceklerdir. TC kimlik numarasının sonu '6' olanların ise ayın 9'unda ve son olarak TC kimlik numarasının son hanesi 8 ile biten öğrencilerin KYK burs sonuçlarına göre ödemeleri ayın 10'unda alabileceklerdir.KYK burs sonuçları kapsamında öğrencileri ilgilendiren diğer bir düzenleme ise, tahsilat işlemleridir. Yeni düzenlemeyle birlikte öğrenciler tahsilat işlemlerini post imkanlarını kullanarak yapabileceklerdir. Yani öğrenciler tahsilat işlemlerinin internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirerek kredi kartlarıyla işlemlerini yapabileceklerdir.
KYK burs sonuçları açıklanan öğrencilerin merak ettikleri bir diğer konuda, öğrencilere yapılan ödemeler üzerinden alınan komisyonlardır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yapmış olduğu yeni düzenlemeyle birlikte ödemeler üzerinden alınan %2'lik komisyonun %1'e düşürüldüğünü duyurmuştur. Ayrıca bu yeni düzenlemelere ek olarak, bankanın vadesiz mevduatı bloke etme durumu da ortadan kaldırılmıştır. KYK burs sonuçlarını ve kredi sonuçlarını etkileyen bu yeni düzenlemeler ise E-Devlet üzerinden yapılan bir açıklama ile vatandaşlarımıza duyurulmuştur. E-Devlet sistemi üzerinden yapılmış olan bir açıklamaya göre, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun Milli Eğitim Bakanlığında olan denetimi, yeni düzenleme içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiştir. Artık bu konudaki tüm sorumluluk Gençlik Ve Spor Bakanlığına verilmiştir. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilmek için türkiye.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
KYK burs sonuçları açıklanan öğrencilere bir iyi haber de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan'dan gelmiştir. Müdür Recep Kaymakcan'ın yapmış açıklamaya göre Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yapmış oldukları değişimler ile birlikte KYK burs sonuçlarıyla, burs almaya hak kazanan öğrencilerin notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirme durumlarının ortadan kalktığını belirtmiştir. Bu sayede senet alıp verme işlemi ortadan kalkmıştır. Bu durumda KYK burs sonuçlarına göre burs alacak öğrencilerin ayrıca noterlere giderek noter parası ödemelerine gerek kalmamıştır.
Önceden KYK burs sonuçlarına göre burs alan öğrenciler noterden almış oldukları belgeler ile birlikte, kendileri tarafından kurum veya bölgedeki yurtlara bizzat verilmekteydi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yapılan düzenlemelerle artık bu işlemleri yapmanıza gerek kalmamıştır. Bu işlemlerinizi artk internet üzerinden gerçekleştirme imkanına sahip olarak kolaylıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz.Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yeni düzenlemesiyle birlikte, KYK bursu sonuçlarından sonra burs almaya hak kazanan öğrencilerin işlemlerini E-Devlet üzerinden yapmaları gerekecektir. Bunun için ise öğrencilerin E-Devlet şifresine ihtiyaçları vardır. Ancak E-Devlet şifresini ancak 18 yaşından büyük kişiler alabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan bireyler E-Devlet şifresini alabilmek için herhangi bir PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir. Kimlik bilgileri ile yapacak oldukları başvuru ile E-Devlet şifrelerini edinebilmektedirler. Ayrıca E-Devlet şifresi edinme maliyeti kapsamında ise 2 TL ödemeleri gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra sistem üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
E-Devlet şifresini edinen öğrenciler, E-Devlet sistemi üzerinden kredi ve yurtlarla ilgili bölüme girmeleri gerekmektedir. Girmiş oldukları bu sayfa üzerinden ise öğrencilerin taahhütnameye ulaşabileceklerdir. Bu girmiş oldukları sistem üzerinde öğrencilerin okul bilgileri olacaktır. öğrencilerin bu bilgileri kontrol ederek onaylamaları gerekmektedir. Bireylerin yapacak oldukları bu işle sonrasında, öğrencinin bilgilerinin kuruma ulaşacağını ve kişinin elden herhangi bir belgeyi kuruma vermesi gerekmediğini de belirtilmiştir. Bu konuda yapılan bir uyarı ise, KYK burs sonuçlarına göre burs almaya hak kazanan kişilerin, almış oldukları taahhütnameleri şifreleri ile onaylanma işlemini yapmaları gerektiğidir
Ayrıca KYK burs sonuçlarınızı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi internet sitesi olan kyk.gov.tr sitesi üzerinden de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.KYK burs sonuçlarını ilgilendiren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yapmış olduğu düzenlemeye göre, başvuru sonuçlandırma sisteminde de bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Bu kapsamda Gençlik Ve Spor Merkezi KYK burs, kredi ve yurt başvurularında kullanılan puanlama sisteminde yeni düzenlemeleri hayata geçirmiştir. Yapılan yeni düzenleme ve uygulamalar ile birlikte KYK burs, kredi ve KYK yurtlarında konaklamak isteyen öğrencilerin yapacak oldukları beyanlarında aralarında Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları'nın da bulunmuş olduğu 11 farklı noktanın bulunmuş olduğu ve 'Çok Noktalı Kontrol' adı altında ilgili sistemlerden taranarak kontrol edilmeleri durumu oluşmuştur. Bu uygulama ile amaçlanan KYK burs sonuçlarını etkileyen ailenin maddi durumu veya yurtlarda kalınmasına öncelik tanınan öğrencilerin sıralanmasında en doğru ve güvenilir bilgilere ulaşılması hedeflenmektedir.Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yapılmış olan bu yeni düzenlemeler ve uygulamalar sayesinde suistimalin önlenmesi ve en doğru kararı verilemesi açısından çok yararlı bir düzenleme olduğu belirtilmiştir.
Gençlik Ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın yapmış olduğu açıklamalara göre KYK burs sonuçları kısa bir süre sonra açıklanacaktır. Yapmış olduğu açıklamayla yıl sonuna kadar yaklaşık 390 bin üniversite öğrencisini tek çatı altında birleştireceğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, daha iyi hizmet verebilmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirterek, üniversite öğrencilerinin ise bu konuda, kazanmış oldukları imkanlarının değerini iyi bilmeleri ve vatanlarına hayırlı işler yaparak 2023 hedeflerine ulaşmada güvenlerinin tam olduğunu belirtmiştir.Gençlik ve Spor Bakanlığı müsteşarı Faruk Özçelik yapmış olduğu bir açıklamasında, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda barınmakta olan öğrencilerin sayısında 2015 2016 yılları arasında, 450-500 bin öğrenciyi hedeflediklerini belirtmiştir. Müsteşar Faruk Özçelik'in yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye'de öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yeteri kadar yurt olmadığı ancak yapılmış olan yatırımlarla geçen yıla kıyasla bu yıl yurt kapasitelerini 105 bin civarında arttıklarını belirtmiştir. Yapılan tüm bu yatırımların ve yenilenme sürecinin öğrencilerin daha iyi bir hizmet almalarını sağlamak amacıyla yapmış olduklarını belirtmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK burs sonuçları belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN