Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kredi ve burs sonuçları belli oldu

'dan burs almayı umut eden bir çok öğrenci KYK kredi ve burs sonuçları ne zaman açıklanacak diye merak ediyor. Bugünlerde KYK kredi ve burs sonuçlarının açıklanmasını bekleniyor.

Giriş Tarihi: 22.12.2014 14:17 Güncelleme Tarihi: 31.12.2014 15:49
KYK kredi ve burs sonuçları belli oldu
'ya burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrenciler sonuçları bekliyor. İşte e-devlet KYK burs ve kredi sonuçları sorgulama sayfası!
Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim gören öğrencilere yönelik burs ve öğrenim kredisi başvuruları sona erdi. Başvuruların sona ermesi ile beraber öğrencilerin burs heyecanı başladı. KYK'dan burs almayı umut eden bir çok öğrenci KYK kredi ve burs sonuçları ne zaman açıklanacak diye merak ediyor. KYK bu konuda net bir açıklama yapmasa da, bugünlerde KYK kredi ve burs sonuçlarının açıklanmasını bekleyebiliriz. KYK burs kredi sonuçları sorgulama e-devlet'te!

E-devlet'te yer alan açıklama şu şekilde;

Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî Eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK?nin 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.

KYK BURS SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Nasıroğlu, burs verdiği öğrenci sayısını bin 500'den 3 bine çıkarmayı hedefliyor

Batman'da üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan Necat Nasıroğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, yıllık burs verdiği öğrenci sayısını bin 500'den 3 bine çıkarmayı hedefliyor. Vakfın, ilde 2007 yılından beri bugüne kadar yaklaşık 10 bin öğrenciye burs verdiği belirtildi. Vakıf binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Necat Nasıroğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hatice Nasıroğlu, yıllık olarak burs verdikleri öğrenci sayısını bin 500'den 3 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bu yıl başvuru formlarının 2 eylülde dağıtıldığını belirten Nasıroğlu, "Şu anda başvuruların değerlendirmesi yapılıyor. Öğrenci başına 8 ay boyunca 75 lira burs veriyoruz. Bu yılki burs miktarını vakıf olarak yapacağımız toplantının ardından tekrar belirleyeceğiz. Bu burslar vergiden muaf değildir. Tamamen gönüllülük işidir. Nasıroğlu ailesi olarak bunu karşılıyoruz." dedi.Batman'da burs veren kuruluşun sadece kendi vakıfları ile sınırlı kalmasını istemediklerini belirten Nasıroğlu, ilde bulunan bütün iş adamlarının burs konusunda duyarlı olmasını istedi. Necat Nasıroğlu Eğitim ve Kültür Vakfı'nın, başarılı ve eğitimli bir Batman gençliğinin yetişmesi ve bu durumun önümüzdeki nesiller için de sürdürülebilir olmasını hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade eden Nasıroğlu, "Vakfın kurumsallaştığı 2007 yılından beri yaklaşık on bin öğrenciye burs verdik. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı için yaklaşık bin 500 kişiye burs vereceğiz. Kademeli olarak bu sayıyı 3 bine çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

KYK SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KYK, Başbakanlık Bursu sonuçları yayınlandı. KYK sonuçları 2015 İlk ödemesi nasıl yapılacak? KYK Başbakanlık bursu Resmi ödemesi. Ocak 2015 ilk ödeme kazananlar açıklandı. KYK sonuçları milyonlarca öğrenci tarafından heyecan ile bekleniyor. Peki KYK sonuçları ne zaman açıklanıyor? Tüm detaylar haberimizde! Binlerce öğrencinin merakla beklemekte olduğu 2014 2015 KYK burs sonuçlarının açıklanmasına çok az kaldı. KYK burs sonuçları E-Devlet sistemi üzerinden açıklanacaktır. Açıklamanın ardından ise 2015 Ocak ayında öğrencilere ilk ödeme işlemi yapılacaktır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna yapılan başvurular yaklaşık 1 ay önce son bulmuştur.

KYK, Başbakanlığa bağlı bir kurumdur. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu adına sahip olan bu kurumun amacı üniversite öğrencilerine burs, kredi ve barınma imkanı vermektedir. Bu sene Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda gerçekleşen yeni düzenlemeyle KYK burs sonuçları ve KYK yurt sonuçlarını bekleyen binlerce üniversite öğrencisini yeni uygulamalar beklemektedir. KYK burs sonuçları, kredi ve yurt sonuçlarını etkileyen Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile ilgili düzenlemeler ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde ulaşabilirsiniz.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Ziraat Bankası arasında 1 Temmuz 2014 tarihinde yapılmış olan yeni düzenlemeyle birlikte, KYK burs sonuçları belli olan öğrencilerin burslarını TC kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde ödemelerinin yapılacağı belirtilmiştir. Eskiden ve şuan da halen kullanmakta olduğumuz düzenden KYK bursları her ayın 6 sında, kredi ödemeleri ise 7'sinde gerçekleşmektedir. Yeni düzenlemeyle birlikte TC kimlik numarasının sonu '0' ile biten öğrenciler KYK burslarını her ayın 6'sında alabileceklerdir. TC kimlik numarasının son hanesi '2' olanlar ayın 7'sinde ödemeleri gerçekleşecektir. TC kimlik numarasının son hanesi '4' olanlar ise ayın 8'inde alabileceklerdir. TC kimlik numarasının sonu '6' olanların ise ayın 9'unda ve son olarak TC kimlik numarasının son hanesi 8 ile biten öğrencilerin KYK burs sonuçlarına göre ödemeleri ayın 10'unda alabileceklerdir.KYK burs sonuçları kapsamında öğrencileri ilgilendiren diğer bir düzenleme ise, tahsilat işlemleridir. Yeni düzenlemeyle birlikte öğrenciler tahsilat işlemlerini post imkanlarını kullanarak yapabileceklerdir. Yani öğrenciler tahsilat işlemlerinin internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirerek kredi kartlarıyla işlemlerini yapabileceklerdir.

KYK burs sonuçları açıklanan öğrencilerin merak ettikleri bir diğer konuda, öğrencilere yapılan ödemeler üzerinden alınan komisyonlardır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yapmış olduğu yeni düzenlemeyle birlikte ödemeler üzerinden alınan %2'lik komisyonun %1'e düşürüldüğünü duyurmuştur. Ayrıca bu yeni düzenlemelere ek olarak, bankanın vadesiz mevduatı bloke etme durumu da ortadan kaldırılmıştır. KYK burs sonuçlarını ve kredi sonuçlarını etkileyen bu yeni düzenlemeler ise E-Devlet üzerinden yapılan bir açıklama ile vatandaşlarımıza duyurulmuştur. E-Devlet sistemi üzerinden yapılmış olan bir açıklamaya göre, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun Milli Eğitim Bakanlığında olan denetimi, yeni düzenleme içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiştir. Artık bu konudaki tüm sorumluluk Gençlik Ve Spor Bakanlığına verilmiştir. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilmek için türkiye.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

KYK burs sonuçları açıklanan öğrencilere bir iyi haber de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan'dan gelmiştir. Müdür Recep Kaymakcan'ın yapmış açıklamaya göre Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yapmış oldukları değişimler ile birlikte KYK burs sonuçlarıyla, burs almaya hak kazanan öğrencilerin notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirme durumlarının ortadan kalktığını belirtmiştir. Bu sayede senet alıp verme işlemi ortadan kalkmıştır. Bu durumda KYK burs sonuçlarına göre burs alacak öğrencilerin ayrıca noterlere giderek noter parası ödemelerine gerek kalmamıştır.

Önceden KYK burs sonuçlarına göre burs alan öğrenciler noterden almış oldukları belgeler ile birlikte, kendileri tarafından kurum veya bölgedeki yurtlara bizzat verilmekteydi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yapılan düzenlemelerle artık bu işlemleri yapmanıza gerek kalmamıştır. Bu işlemlerinizi artk internet üzerinden gerçekleştirme imkanına sahip olarak kolaylıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yeni düzenlemesiyle birlikte, KYK bursu sonuçlarından sonra burs almaya hak kazanan öğrencilerin işlemlerini E-Devlet üzerinden yapmaları gerekecektir. Bunun için ise öğrencilerin E-Devlet şifresine ihtiyaçları vardır. Ancak E-Devlet şifresini ancak 18 yaşından büyük kişiler alabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan bireyler E-Devlet şifresini alabilmek için herhangi bir PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir. Kimlik bilgileri ile yapacak oldukları başvuru ile E-Devlet şifrelerini edinebilmektedirler. Ayrıca E-Devlet şifresi edinme maliyeti kapsamında ise 2 TL ödemeleri gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra sistem üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
E-Devlet şifresini edinen öğrenciler, E-Devlet sistemi üzerinden kredi ve yurtlarla ilgili bölüme girmeleri gerekmektedir. Girmiş oldukları bu sayfa üzerinden ise öğrencilerin taahhütnameye ulaşabileceklerdir. Bu girmiş oldukları sistem üzerinde öğrencilerin okul bilgileri olacaktır. öğrencilerin bu bilgileri kontrol ederek onaylamaları gerekmektedir. Bireylerin yapacak oldukları bu işle sonrasında, öğrencinin bilgilerinin kuruma ulaşacağını ve kişinin elden herhangi bir belgeyi kuruma vermesi gerekmediğini de belirtilmiştir. Bu konuda yapılan bir uyarı ise, KYK burs sonuçlarına göre burs almaya hak kazanan kişilerin, almış oldukları taahhütnameleri şifreleri ile onaylanma işlemini yapmaları gerektiğidir.

Ayrıca KYK burs sonuçlarınızı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi internet sitesi olan kyk.gov.tr sitesi üzerinden de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

KYK burs sonuçlarını ilgilendiren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yapmış olduğu düzenlemeye göre, başvuru sonuçlandırma sisteminde de bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Bu kapsamda Gençlik Ve Spor Merkezi KYK burs, kredi ve yurt başvurularında kullanılan puanlama sisteminde yeni düzenlemeleri hayata geçirmiştir. Yapılan yeni düzenleme ve uygulamalar ile birlikte KYK burs, kredi ve KYK yurtlarında konaklamak isteyen öğrencilerin yapacak oldukları beyanlarında aralarında Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları'nın da bulunmuş olduğu 11 farklı noktanın bulunmuş olduğu ve 'Çok Noktalı Kontrol' adı altında ilgili sistemlerden taranarak kontrol edilmeleri durumu oluşmuştur. Bu uygulama ile amaçlanan KYK burs sonuçlarını etkileyen ailenin maddi durumu veya yurtlarda kalınmasına öncelik tanınan öğrencilerin sıralanmasında en doğru ve güvenilir bilgilere ulaşılması hedeflenmektedir.Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yapılmış olan bu yeni düzenlemeler ve uygulamalar sayesinde suistimalin önlenmesi ve en doğru kararı verilemesi açısından çok yararlı bir düzenleme olduğu belirtilmiştir.

Gençlik Ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın yapmış olduğu açıklamalara göre KYK burs sonuçları kısa bir süre sonra açıklanacaktır. Yapmış olduğu açıklamayla yıl sonuna kadar yaklaşık 390 bin üniversite öğrencisini tek çatı altında birleştireceğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, daha iyi hizmet verebilmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirterek, üniversite öğrencilerinin ise bu konuda, kazanmış oldukları imkanlarının değerini iyi bilmeleri ve vatanlarına hayırlı işler yaparak 2023 hedeflerine ulaşmada güvenlerinin tam olduğunu belirtmiştir.Gençlik ve Spor Bakanlığı müsteşarı Faruk Özçelik yapmış olduğu bir açıklamasında, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda barınmakta olan öğrencilerin sayısında 2015 2016 yılları arasında, 450-500 bin öğrenciyi hedeflediklerini belirtmiştir. Müsteşar Faruk Özçelik'in yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye'de öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yeteri kadar yurt olmadığı ancak yapılmış olan yatırımlarla geçen yıla kıyasla bu yıl yurt kapasitelerini 105 bin civarında arttıklarını belirtmiştir. Yapılan tüm bu yatırımların ve yenilenme sürecinin öğrencilerin daha iyi bir hizmet almalarını sağlamak amacıyla yapmış olduklarını belirtmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK kredi ve burs sonuçları belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN