Türkiye'nin en iyi haber sitesi

burs ve kredi sonuçları e-devlet sorgulama ekranı

Merakla beklenen 2015 burs ve kredi sonuçları açıklandı. Sonuçları www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 31.12.2014 15:00 Güncelleme Tarihi: 2.1.2015 10:15
KYK burs ve kredi sonuçları e-devlet sorgulama ekranı
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu () Genel Müdürlüğü, 2014-2015 kredi ve burs sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden (KYK) yapılan yazılı açıklamaya göre, burs-kredi miktarı 300 TL'den 330 TL'ye yükseltildi. Kurum tarafından lisans öğrencilerine 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine 660 TL, doktora öğrencilerine ise 990 TL burs-kredi ödemesi yapılacak.

Öğrenciler, burs-kredi sonuçlarına www.kyk.gov.tr adresinden ulaşabilecek.

En iyiler arasında 8 Türk üniversitesi

BURSLAR VE KREDİLER NE ZAMAN ÖDENECEK

1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecek protokolde yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6'sında, kredi ödemeleri ise 7'sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi '0' olanlar için ödeme günü her ayın 6'sı olurken, kimlik numarasının son hanesi '2' olanlara ödemeler ayın 7'sinde, '4' olanlara ayın 8'inde, 6 olanlara ayın 9'unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10'unda yapılacak.

Protokolün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahsilat işlemlerinde sanal pos imkanı devreye giriyor. Bu düzenlemeyle tahsilatlar artık internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek.

Yine imzalanan protokolde bankanın vadesiz hesapta mevduatı bloke etmesi kaldırılırken öğrencilere yapılan kredi ödemeleri üzerinden alınan binde 2'lik komisyon binde 1'e düşürülüyor.

NOTERE GİTME DEVRİNE SON


Burs ya da kredi alacak öğrenciler, taahhütnamelerle ilgili işlemlerde noter masrafı ödemek zorunda kalmayacak. Öğrencilerin söz konusu taahhütnameleri, noterlere gitmeden 31 Ocak 2015 tarihine kadar PTT üzerinden temin ettikleri e-devlet şifresiyle www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden onaylamaları yeterli olacak.

Burs-kredi sonuçlarıyla birlikte merak edilen bütün ayrıntılar www.kyk.gov.tr adresinden öğrenebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK burs ve kredi sonuçları e-devlet sorgulama ekranı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN