Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'in 5 milyarlık kitap vurgununa darbe

'nın yılda 5 milyar TL rant sağladığı sınavlara hazırlık kitaplarının basımları hükümet denetiminden geçecek. 40 sayfanın altındaki kitaplara ve yaprak testlere de bandrol zorunluluğu getirilecek

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Paralel'in 5 milyarlık kitap vurgununa darbe
Hükümet, nın en önemli finans kaynaklarından biri olan sınavlara hazırlık kitaplarının basımına darbe vurmaya hazırlanıyor. , paralel yapının yılda yaklaşık 5 milyar TL rant sağladığı sınavlara hazırlık kitaplarını denetim altına alacak. Yapılacak çalışmayla her basımevinin yayını önceden Talim Terbiye Kurulu'nun onayından geçecek. Pazardaki birçok yayınevinin denetimsizlikten yararlanarak bandrolsüz ürün ve faturasız mal satışıyla haksız kazanç sağladığı da tespit edildi. Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı'nın da çalışma başlatacağı öğrenildi. Bakanlığın Talim Terbiye Kurulu ile eşzamanlı bir çalışma başlatarak mali denetim yapacağı belirtildi. 40 sayfanın altındaki kitaplara ve yaprak testlere de bandrol uygulanması için çalışma başlatıldı.


Yargıdaki Paralel 'kare as'a uzaklaştırma - TIKLAYIN

YILDA 5 MİLYAR TL
Paralel yapı, en az dershaneler kadar sınavlara hazırlık kitaplarından da önemli bir kazanç sağlıyor. Sektörün yüzde 70'ini tamamen cemaate yakın basımevleri oluşturuyor. Bu basımevleri okul öncesi hazırlık, her dersten ilköğretim yardımcı kitapları ile , , ve KPSS'ye hazırlık testleri, soru bankaları olmak üzere yüzlerce yayın basıyor. Kitaplar 20-80 TL arasında satılıyor. Türkiye'de yaklaşık 16 milyon öğrenci olduğu göz önünde bulundurulursa paralel yapının bu sektörden elde ettiği kazanç milyar liralara ulaşıyor. Yetkililer, paralel yapının bu sektörden yılda 5 milyar TL'yi geçen gelir elde ettiğini açıkladı.


İşte Zekeriya Öz'ü görevden uzaklaştıran manşetler - TIKLAYIN

YILDA 3 BİN KİTAP
Paralel yapıya direk bağlı olduğu tespit edilen toplam 31 farklı yayınevi var. Bunlar yılda 3 bine yakın kitap pazarlıyor. FEM, Güvender, Anafem, Işık, Körfez ve Zambak Yayınları bu basımevlerinden sadece bazıları.

ÖĞRENCİ BAŞINA 300 TL
Üstelik bu yayınlar velilerin de cebini yakacak kadar yüksek fiyatlara satılıyor. Sadece bir YGS Deneme Seti Kitabı 45 TL'den, LYS Matematik Konu Anlatımlı Kitabı da 60 TL'den başlıyor. Soru bankası kitapçıkları ise 20-30 TL'den başlıyor. Örneğin, TEOG sınavına girecek bir öğrenci sadece 8 dersin soru bankası kitapçığını alsa en az 240 TL ödemek zorunda. Konu anlatımlı yardımcı kitaplar da eklendiğinde bu rakam öğrenci başına 300 TL'yi geçiyor.


Öz gazetecilere böyle saldırmıştı - TIKLAYIN

Twitter'da Zekeriya Öz bombaları - TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in 5 milyarlık kitap vurgununa darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN