Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 yarıyıl tatili ne zaman? tatili takvimi

Merakla beklenen 2014-2015 15 - yarı yıl tatili ne zaman? İşte tüm soruların cevabı.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 11:31 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 12:48
15 tatil yarıyıl tatili ne zaman? MEB Sömestr tatili takvimi
2014-2015 eğitim öğretim döneminin ilk yarısının tamamlanmasına ve yarı yıl i olarak bilinen 15 tatile sadece 5 gün kaldı. ilkokul, orta okul ve liselerde milyonlarca öğrenci ve binlerce öğretmen 15 günlük yarı yıl tatilinin ne zaman başlayacağını merak ederken 15 tatile kaç gün kaldı?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği takvime göre 15 tatile sadece 5 gün kaldı.

MEB 2014-2015 eğitim öğretim dönemi takvimine göre yarı yıl tatili ya da 15 tatil takvimi şöyle:

İlk, ortaokul ve liselerde öğrenciler ilk yarı karnelerini 23 Ocak cuma günü alacaklar. 26 Ocak 2015 Pazartesi günü başlayacak olan 15 tatil takvimine göre 6 Şubat Cuma günü sona erecek.

15 tatilin ardından milyonlarca öğrenci ve binlerce öğretmen 9 Şubat 2015 Pazartesi günü ders başı yapacak. Öğrenciler 16 gün sürecek tatilin ardından 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi için yeniden ter dökecek. 15 tatilin ardından 9 Şubat 2015 pazartesi günü ilk ders zili çalacak.

Ara tatilde öğretmen atamaları yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ara tatilde öğretmenlerin il içi ve iller arası özür grubu yer değiştirme atamalarını yapacak. Bu atamaların ardından, 15 bin öğretmen kadrosuna da ilk atamalar gerçekleştirilecek.

Ders saatlerinde düzenleme

İlkokul kademesindeki önerilerin tamamlanmasının ardından ortaokul kademesindeki önerilerin görüşülmesine geçildi.

Komisyonda, ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 ya da 35 saat olması konusunda görüş birliğine varılamaması üzerine Komisyon Başkanı Hayati Akyol, öğrencilerden görüş aldı.

Öğrenci ve velilerin, "30 saat" olması yönünde görüş bildirmesi üzerine, öneri, "Ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 saat olması" şeklinde oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.

Zorunlu ders saatinin 25, seçmeli ders saatinin 5 saat olması, tüm okullarda normal eğitime geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, görsel sanatlar ve müzik derslerinden biri seçilerek haftada 2 saati olarak kesintisiz bir şekilde verilmesi önerileri oy birliğiyle kabul edildi.

Çalışmalar devam edecek

"Okul Güvenliği", "Öğretmen Niteliğinin Arttırılması", "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması" komisyonlarında da önerilerin görüşülmesine devam edildi. Komisyon üyelerinin, öneriler üzerindeki müzakerelerinin ardından bugün önerilerin oylamasına geçilecek.

Müzakereler, neticesinde oy birliğine varılan maddeler, genel kurula sunulmak üzere hazırlanan rapora ekleniyor. Çalışma grupları, yarın ve cuma günü çalışmalarını sürdürecek.

Gruplarda, hazırlanan raporlar, 6 Aralık Cumartesi günü genel kurulda oylanacak ve kabul edilen öneriler tavsiye kararlarına dönüşecek. Bu tavsiye kararları, bakanın onayı sonrası tebliğler dergisinde yayınlanacak. Şura genel sekreterliği tavsiye niteliğindeki kararları bakanlığın ilgili birimlerine gönderecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 tatil yarıyıl tatili ne zaman? MEB Sömestr tatili takvimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN