başvurusu için bugün son

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği başvuruları bitiyor. Peki son gün ne zaman? Adaylar başvuruları nereden yapacak? İşte tüm soruların cevabı.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 11:04
YGS başvurusu için bugün son
5 Ocak'ta başlayan ÖSYS başvuruları, 19 Ocak 2015'te sona erecek. İnternet üzerinden başvurular, saat 23.59'da, başvuru merkezlerinden başvuru alma işlemi ise mesai saati bitiminde son bulacak.

15 Mart tarihinde yapılacak için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2015-ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacak.

Başvuru işlemini yapan ve sınav ücretini yatırarak başvurusunu tamamlayan adayların, başvuru süresi içinde, ÖSYM'nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sistemi'nden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini kontrol etmeleri gerekecek. Adaylar, YGS başvurusu için 50, sınavsız geçiş için 15 TL yatıracak.

ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna verilen süre içinde, "www.osym.gov.tr" internet adresinden erişebilecek. Bir ortaöğretim kurumunda son sınıfta okuyan adaylar, başvurularını kendi okullarından yaparken, mezunlar ve açık lise öğrencileri başvurularını internetten ya da başvuru merkezinden yapabilecek. YGS başvurularının merkez tarafından yapacak adayların, başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alınacak.

ÖSYM YGS BAŞVURU KILAVUZUNU GÖRMEK İÇİN

YGS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

Adayların başvuru merkezine şahsen gitmesi, son sınıf düzeyinde olup da okulu başvuru merkezi olmayan ve e-okulda bilgisi bulunmayan adayların da başvuru formundaki eğitim bilgilerinin kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olması gerekecek.

İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 19 Ocak saat 23.59'da sona erecek. YGS başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında "Başvuru İşlemi ÖSYM'ye Bildirilmiştir" açıklamasının görülmesi ve ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekecek.

Sınav merkezi tercihinde, adayın okulunun bulunduğu veya adresinde yer alan merkez, sınav merkezi tercihi olarak yazılacak. Bunun dışında bir tercihte bulunulamayacak. Adaylar, YGS başvuru süresince "ais.osym.gov.tr" adresinden tercih ettikleri sınav merkezlerinde değişiklik yapabilecek.

Mesleki açık lise mezunu adayların atamada kullanılacak okul ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüz yüze eğitim aldığı son il olacak.

YGS, 15 Mart Pazar günü tek oturumda yapılacak.

YGS Sınavı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı ya da kısaca YGS, Türkiye'deki yükseköğretime geçiş sisteminin ilk sınavıdır. Yükseköğretim Kurumu tarafından 2010 yılından beri uygulanmaktadır.

YGS; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölümden 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulmaktadır. Sınav süresi, tek oturumda 160 dakikadan oluşmaktadır. lisans Yerleştirme Sınavı'na girmeye hak kazanabilmek için herhangi bir puan türünde 180 puanın geçilmesi gerekir.

Sınava giren adayın sınav sonuçları; YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 olmak üzere 6 farklı puan olarak açıklanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS başvurusu için bugün son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN