Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarınıza tatilde ceza vermeyin

18 milyon öğrenci cuma günü karne alacak. Uzmanlar velileri uyarıyor: "Zayıf notlar için çocuklarınızı tatilde ders çalışmaya zorlamayın. Bu okuldan soğutur"

Giriş Tarihi: 21.1.2015
Çocuklarınıza tatilde ceza vermeyin
18 milyon öğrenci 23 Ocak cuma günü karnelerini aldıktan sonra yarıyıl tatiline girecek. Veliler de en az öğrenciler kadar karne heyecanı yaşıyor. Uzmanlar, karne başarısı yüksek bir karneyle gurur duyan ebeveynlerin zayıf notlarda da sorumluluğu paylaşması gerektiğini söylüyor. Velilerde 'Tüm notları çok iyi olan öğrenci iyi bir tatili hak eder' önermesinin hâkim olduğunu hatırlatan Mektebim Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Serpil Yılmaz "Ancak bu 'Notları zayıf olan öğrenci 15 gün boyunca nefes almadan ders çalışmalıdır' önermesini beraberinde getirir. Burada öğrenciye 'ders çalışma cezası' veriliyor. Ancak bunun sonucunda öğrenci okuldan soğuyacak ve ders çalışmayı sevmeyecektir" dedi. '

TEMBELSİN' DEMEYİN

Yılmaz, karne başarısı düşük olan öğrenci ve velilerine şu tavsiyelerde bulundu:

SORUNU KABULLENİN:
Herhangi bir konuda sorunun var olduğunu kabul ederseniz sorunu yüzde 70-80 oranında çözmüşsünüz demektir. Zayıf karne, aile ve öğrencide sorunların varlığına işarettir. Öğrenci, doğru çalışma yöntemlerini bilmiyor, kendini ifade edemiyor olabilir, basit düşünürsek sadece tembellik edip çalışmıyor da olabilir. Aile, yeterince ilgilenmemiş, takip etmemiş olabilir. Önce aile kendi hata ve eksiklerini kabullenirse, öğrenci de kendi hata ve eksiklerini daha kolay kabul eder.

OKULLA FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNUN:
Öğrencimizin düşük not aldığı dersleri tespit edelim. Öğretmenleriyle görüşerek neden başarısız olabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulunalım.

KİŞİLİĞİ DEĞİL KARNEYİ ETİKETLEYİN:
"Başarısız, tembel" gibi etiketleyici sözler kişiliği yıpratır. Kişiliği yıpranan bir öğrenci karne başarısızlığını düşünemez, kişiliğine saldırıda bulunulduğu için ya kendi içine kapanır ya da kendini sürekli savunma ihtiyacı hisseder. Bu yüzden onu anladığınızı hissettirin, ümidini kaybetmesine engel olmaya çalışın.

MOTİVASYON KAYNAĞI OLUN
Siz onun eğitimi için çaba sarf ediyor, çalışıyor, okutuyor, gecenizi gündüzünüze katarak çalışıyor olabilirsiniz. Fakat eğitim asıl burada başlıyor sevgili anne babalar. Gerekli önlemleri birlikte alarak, bu işin üstesinden gelebileceğine onu inandırın. Kendini başarısız olarak görerek derslerden uzaklaşmak isteyecektir, bu da çok normal bir davranıştır. İnsan başarılı olduğu işle uğraşmak ister, çünkü içerisinde motivasyon vardır. Başarısız olduğunu hisseden öğrenciye motivasyonu sizlerin sağlaması gerekecektir.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarınıza tatilde ceza vermeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN