Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan öğrenin

Öğrencilerin heyecanla beklediği 'dan görebilirsiniz. MEB E-Okul sisteminde öğrencinin aldığı notlar ve devamsızlık bilgileri de yer almaktadır.

Giriş Tarihi: 22.1.2015 14:23 Güncelleme Tarihi: 23.1.2015 14:30
Karne notlarını E-okul'dan öğrenin
Okulların yarıyıl tatiline girmesine az bir süre kala, velilerin en çok merak ettiği konulardan biri öğrencilerin oldu. Veliler Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde sadece bilgisayar ile öğrencilerin karne notlarını sorgulayabilecekler.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi bu anlamda velilere büyük bir kolaylık sağlamış oldu. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenci velileri yalnızca karne notu sorgulamakla da kalmıyor. Veliler ayrıca devamsızlık bilgileri, ders programı gibi öğrenciler hakkında öğrenmek istedikleri pek çok bilgiye de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ni kullanarak erişebiliyorlar.

E-OKUL NEDİR?

e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmektedir.

Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-okul sisteminde işlem yapmaktadır.

E-OKUL'DAN HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

e-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

e-okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikten sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karne notlarını E-okul'dan öğrenin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN