Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli Cumha barış için HKÜ'de okuyacak

Suriye'deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan 20 yaşındaki Cumha, yarım bıraktığı eğitim hayatına Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde yeniden başladı

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Suriyeli Cumha barış için HKÜ'de okuyacak
Suriye'deki savaş nedeniyle ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığınan Suriyeli Ravdanur Cumha (20) kesintiye uğrayan eğitimini Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) sürdürüyor. Ailesi ile beraber Türkiye'ye sığınan Cumha, yaşadığı sıkıntılara rağmen, Türkiye'deki hayatının çok güzel olduğunu belirtti. Savaş başlayana kadar hayatındaki her şeyin yolunda olduğunu söyleyen Cumha, "Hiç hesapta olmayan iç savaş her şeyi altüst etti. Arkadaşlarım gözümün önünde feci şekilde can veriyordu, okulumuz bombalanmıştı" dedi.

"HENÜZ BİTMEDİ" DEDİM
İlk olarak Hatay'da çadır kentte yerleştirildiklerini belirten genç kız, "Evimizden, arkadaşlarımızdan, okulumuzdan ve en önemlisi hayallerimizden ayrıldığımız için kendimizi çok kötü hissediyorduk. İçimdeki ses, 'henüz her şey bitmedi, hayat devam ediyor' diyordu. 2 ayda Türkçe öğrendim. Vali Bey'in de desteğiyle HKÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'ne girdim" dedi.

ADALET GETİRMEK İSTİYOR
İnsanlara adalet getirecek bir siyasetçi olmak istediğini bu nedenle Uluslararası İlişkiler okumak istediğini söyleyen Cumha, "Türkiye ve HKÜ benim güneşim oldu. Hocalarımız bizimle çok ilgileniyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli Cumha barış için HKÜ'de okuyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN