Üniversite yolundaki kritik virajlara dikkat

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Üniversiteye girişin ilk ayağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart Pazar günü yapılacak. Bir ay süresi kalan sınav öncesi Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörlüğü üniversite seçimlerinde kritik tarihleri analiz eden bir çalışma hazırladı ve bu tarihlerde nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğine yönelik hem velilere hem de öğretmenlere tavsiyelerde bulundu. İşte o kritik tarihler:
OCAK- MART DÖNEMİ (DURAĞANGÖZLEM): Deneme sınavları sonuçlarında adayların kendilerini sorguladığı bir dönemdir. YGS'nin yaklaşmasıyla aday algılarını dışarıya kapatabilir ve kendisiyle baş başa kalmak ister. Adayın sınava yaklaştığı bu dönemde sade ve yalın bir dille üniversitenin varlığı hissettirilmelidir.
MART- HAZİRAN DÖNEMİ (MÜCADELE VE FARKINDALIK): Adaylar aldıkları YGS sonuçlarını değerlendirme aşamasındadır. Sonuçlar olumsuz ise zamanla bağ kırılır, hayaller rafa kaldırılarak yeni arayışlara girilir. Adayın yeni seçenekleri gündemine aldığı bu dönemde üniversitenin ve bölümlerin ayrıcalıkları üzerine vurgular yapılmalıdır. Adayın kafasında yeni bir seçenek olumlu etki bırakacaktır.
TEMMUZ- EKİM DÖNEMİ (TERCİH- KAYIT- EK KONTENJAN): Sınavlar bitirilmiş ve seçme aşamasına gelinmiştir. Alternatiflerin çoğunluğu nedeniyle öğrencinin ve ailelerin kafası oldukça karışıktır. Bu dönemin amacı farkındalık yaratmak olmalıdır. Adaylar aldıkları puanın ziyan olmaması adına yanlış tercihler yapmamalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite yolundaki kritik virajlara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN