Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarınızı şiddetten ile koruyun

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Çocuklarınızı şiddetten Mevlana ile koruyun

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için en önemli görev ailelere düşüyor. Uzmanlar, sağlıklı özdeşim modelleri kazanması için çocuklara , Biruni gibi Türk büyüklerinin hayat hikâyelerinin okutulmasını öneriyor

Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen Özgecan Aslan olayından sonra Türkiye'nin gündemine yeniden oturan kadına yönelik şiddetin önlemesi için en önemli görev ailelere düşüyor. Saldırganlığın her insanın doğasında olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu duygunun aile içi davranışlar tarafından olumlu ya da olumsuz şekillendirildiğine dikkat çekiyor. Çocuk, sağlıklı iletişimi olan bir aile içinde büyüyorsa doğasında olan bu özellik sevdiklerini, yakınlarını ve vatanını koruma güdüsü haline geliyor. Ancak, ailede şiddet varsa saldırganlık duygusu çevresine zarar verme güdüsüne dönüşüyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz aile içi iletişimin şiddetin önlenmesinde kilit rol oynadığını belirterek çocukların sapkın davranışlardan korumak için şu önerilerde bulundu:
TÜRK BÜYÜKLERİNİ OKUTUN: Her çocuk kendine bir özdeşim modeli arar. Bunu şiddet içeren dizi ve filmlerden edinmesi engelleyin. Tarihimizde çocuklarımıza örnek olabilecek yüzlerce Türk devlet büyükleri, filozoflar, bilim adamları var. Bu kişilerin hayat hikayelerini okumasını sağlayın. Kahramanları gerçekten yaşamış kişiler olsun. , Biruni ya da Nizam'ül-Mülk'ü öğretin.
AİLE SORUNLARINI DA PAYLAŞIN: Çocuklarla sadece sorunları hakkında konuşmak yeterli değil. İletişimi sürekli hale getirin. Aile içi sorunlarınızı belli bir ölçüde paylaşarak kendisinden de fikir alın. Bu davranış ona özgüven kazandıracaktır.

DEĞERLER EĞİTİMİ VERİN
6 YAŞA KADAR KRİTİK: Baskıcı ailede yetişen çocuklar şiddet uygulayan ve bundan beslenen insanlar olurlar. Özellikle 5-6 yaşlarına kadar ailede şiddet görmüş ya da cinsel, duygusal veya fiziksel travmalar yaşamış çocuklar da otomatikman şiddet uygulayan insanlar olurlar. Bu süreçte çok dikkatli davranılması gerek. Şiddet içeren çizgi filmlerden çocuklarınızı uzak tutun.
ÇÖZÜM KENDİ KÜLTÜRÜMÜZDE: Fedakarlık, hoşgörü, yardımlaşma bizde esastır. Şiddeti önlemek için gerekli herşey bizim kültürümüzde var. Ancak bunları çocuklarımıza aktarmada sıkıntı yaşıyoruz. Onlara değerler eğitimi vermeliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarınızı şiddetten Mevlana ile koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN