Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklardaki dijital göz bozukluğuna dikkat!

Dijital ekranlar çocuklarda hem sosyal, hem de zihinsel gelişimlerini olumsuz etkileyecek göz hastalıklarına neden oluyor

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Çocuklardaki dijital göz bozukluğuna dikkat!
Teknoloji hayatı kolaylaştırdığı kadar yanlış kullanımı halinde özellikle çocuklarda kalıcı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Dijital ekranlar, bilgisayarlar, oyunlar ve akıllı telefonlar çocuklardaki göz yorgunluğunun ana kaynakları arasında yer alıyor. Dünyagöz Etiler'den Op. Dr. Elvan Yalçın, sürekli dijital ekranlara bakan çocuklarda fark edilmeyen göz rahatsızlıklarının ortaya çıkabileceğini belirterek velileri uyarıyor: "Bu rahatsızlıklar çocukların hem sosyal, hem de zihinsel gelişimlerini olumsuz etkileyebilir"

YARIM SAATTE BİR UZAKLAŞTIRIN

Uzun süre sabit bir ekrana bakan çocuklarda da en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gizli kaymalar geliyor. Uzun süre yakın ekran çalışması çocuklarda miyopinin ortaya çıkışını tetikleyebiliyor veya daha hızlı ilerlemesine neden olabiliyor. Yalçın, göz sorunlarının önüne geçebilmek için her yarım saatte bir çocukların ekrandan uzaklaştırılması gerektiğini belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklardaki dijital göz bozukluğuna dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN