Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YGS sınav yerleri açıklandı mı? YGS sınav giriş belgeleri ne zaman açıklanacak?

Üniversite adayları için geri sayım başladı. Lise son sınıfta okuyan veya mezun olup üniversite sınavlarına girmek isteyenler için YGS'de geri sayım başladı! Peki 2015 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)sınav giriş belgeleri açıklandı mı?

Giriş Tarihi: 26.2.2015 00:36
YGS sınav yerleri açıklandı mı? YGS sınav giriş belgeleri ne zaman açıklanacak?
YGS için kısa bir zaman kaldı. Aday öğrencilerin kalan 3-4 haftalık zaman diliminde hiç bir ders ve konuyu ötelemeden çalışmaları aralıksız sürdürmeleri gerekiyor. YGS'yi bir baraj sınavı olarak algılamak gençlerin en temel hatalarından birisi. Evet, bu sınav sonucuna göre geçmeleri gereken bir baraj var belki ama, daha da önemlisi, Haziran ayında girecekleri LYS'nin puanlarının da önemli bir ayağını 15 Mart'ta girilecek sınav oluşturuyor olması. Puanların yaklaşık % 40'lık kısmı YGS ile elde ediliyor.

Sınava az bir süre kaldığı halde henüz 2015 YGS giriş yerleri belli olmadı. YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Peki, sınavın geçerli sayılabilmesi için adaylar sınava girerken nelere dikkat etmeli? YGS puanları nasıl hesaplanacak ve nasıl kullanılacak?

YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Peki, sınavın geçerli sayılabilmesi için adaylar sınava girerken nelere dikkat etmeli? YGS puanları nasıl hesaplanacak ve nasıl kullanılacak? İşte, 10 soruda YGS hakkında tüm merak edilenler

1. YGS ne demektir?

YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı demektir.

2. YGS sınavında kaç soru var? Süre ne kadar?

YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav, saat 10.00'da başlayacak ve 160 dakika sürecek. Türkçe Testi: 40 soru, Matematik Testi: 40 soru, Sosyal Bilimler Testi: 40 soru, Fen Bilimleri Testi: 40 soru olmak üzere toplam 160 soru var.

3. YGS'ye girerken aday neleri yanında bulundurmak zorundadır?

Adaylar, 2015-YGS Sınava Giriş Belgesinin renkli veya siyah beyaz çıktıları ile nüfus cüzdanı veya pasaportunu sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyeceği için bu belgeyi sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edinebilirsiniz. Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet'ten edinebileceklerdir. Sınava girebilmeniz için 2015-YGS Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya pasaportunuzun da yanınızda bulunması zorunludur . Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

4. Adayların sınavda kullanacakları gereçler ÖSYM tarafından sağlanacak mı?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. getiremezler. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

SON HAFTALAR NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

Öğrenciler kendi potansiyellerinin farkında olsunlar… Öğrencilerden bazıları süreç ilerledikçe birinci derecede ilgi alanlarında yer almayan ders ve konulara karşı bir önyargı geliştirebiliyorlar. Önyargılar bulaşıcı hastalık haline gelmeye ve gittikçe daha çok dersi ve daha çok konuyu etki alanına almaya başlıyor. Özellikle YGS'nin müfredat ağırlığı üniversite kapısına gelmiş liseli bir öğrencinin potansiyelinin üzerinde hiç değil.

Biraz sağlıklı bir zihin, biraz hevesli bir yaklaşım ve biraz programlı bir çalışma disiplini ile bu önyargıların zincirini kolayca kırabilmek mümkün. Yeter ki öğrenci kendi potansiyelinin farkına varabilsin, yapabileceğine dair inancını yitirmesin. Salim Ünsal'dan sınava dair önemli ipuçları… "Sınavda başarılı olmak" kavramı bireyden bireye değişen, relative bir kavram. "Sınavda başarılı olduğunu kabul etmek" diye tanımlarsak daha yerinde bir tanımlama yapmış oluruz. Sınav puanları geniş bir yelpazeye yayılıyor. Bir öğrencinin kendini başarısız gördüğü bir puan aralığı başka bir öğrenci için ulaşılması mutluluk verici bir puan olarak karşımıza çıkabiliyor.

Nihai hedef bir üniversite ve bir meslek alanı olunca adaylar, ancak bu iki kariyer hedefine ulaştıracak değerlere ulaştıklarında kendilerini başarılı olarak addediyorlar. Bu açıklamadan sonra şu önerilerde bulunabilirim;

*Gelecek ve kariyer açısından önemli bir sınava giriliyor olsa da bu sınav sonuçta bir zekâ testi değil, bir sıralama sınavı. Bu nedenle sınava farklı misyonlar yüklenmemeli.
* Öğrenciler başkaları ile kendilerini kıyaslamadan süreci yönetmeliler.
* Adayların eksik bilgi ile sınav salonuna gitmemeleri gerekiyor.
*Test ve sınav tekniği bakımından sınav gününe kadar kendilerini çok iyi geliştirmeliler.
*Deneme sınavlarını sıklaştırarak gerçek sınavın psikolojik baskısını daha aza indirgeyebileceklerini söylemek mümkün.
* Deneme sınavlarını sadece puan ve sıralama bakımından değerlendirmeyip, eksik ve hataları tespit eden bir tomografi olarak kabul etmek ve sonraki sınavlarda aynı hatalara düşmemeyi öğrenmek gerekiyor.
* Hızlı ve doğru okuma tekniği konusunda kendilerini geliştirmeliler.
* Problem çözme ve akıl yürütme konusunda çeşitli egzersizlerle performanslarını rahatlıkla artırabilirler.
* Hem çalışma disiplini, hem de sınav anı bakımından zamanı kullanabilme becerisini kazanmaları gerekiyor.
*Sadece sınava hazırlık derslerini kapsayan bir çalışma başarıyı getirmiyor. İnsan, sosyal bir varlık. Bunun bilincinde hareket ederek sosyal gereksinimlerini karşılayacak faaliyetlere de zaman ayırmaları çok önemli.
*Uyku düzeni, dinlenme, beslenme gibi temel fizyolojik gereksinimlerin asla ihmal edilmemesi gerekiyor.
* Televizyon, sosyal medya, internet gibi sürecin zaman ve dikkat hırsızlarını elbette ki tamamen hayatlarından çıkarsınlar diyemeyiz, gerçekçi olmaz. Ancak bunların kontrollü kullanımı oldukça önemli.
*Başarılı olacağına dair inanç elbette çok önemli! Bu inancın hiç yitirilmemesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS sınav yerleri açıklandı mı? YGS sınav giriş belgeleri ne zaman açıklanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN