: 'ye , üniversiteye ayarı

Giriş Tarihi: 3.3.2015 10:27 Güncelleme Tarihi: 3.3.2015 10:28
ÖSYM : YGS'ye Nevruz, üniversiteye seçim ayarı

Başkanı Prof. Dr. , "2015 tarihi 22 Mart olacaktı, 'a denk geldiği için 15 Mart'ta yapmaya karar verdik. ler 14 Haziran'da olacaktı, Yüksek Seçim Kurulu ile görüştük, o tarihte sınav olduğunu söyledik, 7 Haziran'a aldılar" dedi. Demir, üniversiteye giriş sınavlarında da açık uçlu sınav yapmak için çalışma yaptıklarını ancak kısa sürede bunun gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Öğrencilerin, ailelerin merak ettiği "Üniversiteye giriş sınavlarında bir değişiklik olacak mı, açık uçlu sorular ne zaman sınavlarda sorulacak?" gibi sorulara cevap veren Başkanı Prof. Dr. , "Gelişmiş ülkeler artık öğrencilerini çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavlarla almıyor. Açık uçlu sınav dediğimiz yazılı sınavla alıyor. Biz de buna kendimizi hazırlamalıyız, ama bugünden yarına olacak bir şey değil" dedi.

Hürriyet'ten Gönül Koca'nın haberine göre İstanbul Şehir Üniversitesi'nde düzenlenen 'Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) Özelinde ÖSYM'nin Sınav Sistemi' konulu seminere katılan Demir, önce kurumun misyon ve vizyonunu anlattı. 4 yıllık başkanlık döneminde yaptıkları çalışmalardan örnekler veren Demir, sınav güvenliğini arttırdıklarını bunun için de eleştiri aldıklarını söyledi. Konuşmasına, "2010 yılında kendimize çok özel bir misyon belirledik. Dört yılda bunun çoğunu tamamladık. 2015'te ise kendimize yeni bir misyon belirledik, yurtiçi ve yurtdışında hak ve adalet ölçüsünde sınav yapmayı kendimize hedef koyduk. Çünkü sosyal barış için hak ve adalet çok önemli. Türkiye bugün bir Irak, Mısır ya da Suriye değilse bunda ÖSYM'nin ciddi katkısı var" değerlendirmesini yapan Başkan Demir, daha sonra seminer katılımcılarının ve basın mensuplarının sorularını cevapladı. Demir'in açıklamaları özetle şöyle:

YGS'ye Nevruz ayarı

• Aslında 'yi 22 Mart'ta yapacaktık ama o tarihe denk geldiği için ne olacağı belli olmaz. O nedenle 15 Mart'ta yapmaya karar verdik.
• Genel ler 14 Haziran'da olacaktı, biz de o tarihlerde LYS'leri yapıyoruz. Yüksek Seçim Kurulu ile konuştuk, "Sınavları biz 13-14 Haziran'da yapalım, siz seçimleri 7 Haziran'da yapın" dedik. Buna göre düzenleme yapıldı. Yani tüm Türkiye'yi etkileyen bir sistem var.
• YGS'nin 2016'da yılda birkaç kez uygulanması konusu söz konusu değil. Biz adaylarda stresi azaltmak için YGS'yi yılda birkaç kez yapmayı planlıyoruz ama bu bugünden yarına olacak bir şey değil. Bunların ötesinde özellikle ÖSYS, 2547 sayılı kanunla YÖK'e verilmiş bir yetki. Biz sadece seçenekleri sunuyoruz, karar YÖK'e aittir. Ben uygulamacı olarak böyle seçenekler var diyorum, YÖK ne zaman neyi takdir ederse...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM : YGS'ye Nevruz, üniversiteye seçim ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN