Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki milyon öğrenci için kader haftası

Giriş Tarihi: 10.3.2015
İki milyon öğrenci için kader haftası

2 milyon 126 bin öğrenci pazar günü YGS'ye girecek. Adaylar giriş belgelerini T.C. kimlik numarası ve şifreleriyle ÖSYM internet sayfasından edinebilecek

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 15 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınava, 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu. YGS'ye girecek adaylar, giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM'nin internet sayfasından edinebilecek. Giriş belgesinin üzerinde adayın, sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunuyor. Adaylara ayrıca sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav, saat 10.00'da başlayacak ve 160 dakika sürecek. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00'da hazır bulunmaları gerekecek. Adaylar, sınav salonuna 2015-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınacaklar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacaklar. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacak. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek. YGS'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacak. YGS'de öğrencilere Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak. Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde, sınav salonunu terk etmeleri, kısa süre için bile olsa tuvalete gitmek dahil sınav salonundan çıkmaları yasak olacak. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecek.

SINAV TATBİKAT DUALAR GERÇEK
Türkiye'de ilk kez bir deneme sınavıyla gelecek hafta gerçekleşecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın provası yapıldı. YGS'ye bir hafta kala bir özel okul, ilk kez sınava girecek öğrencilerinin stresi yenmelerini sağlamak için ÖSYM'nin kurallarıyla sınavı prova ettirdi. YGS ile aynı ortam ve koşullarda gerçekleştirilen sınavda öğrenciler ter dökerken aileleri ise dışarıda gerçeğini aratmayan stres yaşadılar. Sınav deneme olurken ailelerin çocukları için okul kapısı önünde dua etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki milyon öğrenci için kader haftası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN