Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ders ders yapılan hatalar

Üniversite Tercih Merkezi Köşe Yazarı Cihan Yeşilyurt derslere göre YGS'de yapılan hataları sıralayarak şu uyarılarda bulundu:

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Ders ders yapılan hatalar
Matematik: Öğrencilerin sınavda hata yapmalarına neden olan temel etken o soruya ait konunun iyi öğrenilip kavranılmamasıdır. Özellikle soru analiz sentez düzeyinde ise bu ne yapacağını bilemeyen öğrenci heyecanlanarak hata yapmaya başlar ve sonra gelen sorularda bu durum devam eder. Bu durumu aşmanın en optimum yolu konulara hakim olmaktır bu da öğrenciye güven verir.Bunun dışındaki hatalar aritmetiksel işlem hatalarıdır. Bu da genellikle hızlı çözme isteğinden kaynaklanır. Soruyu çok çabuk ve anlamadan okumak hataya neden olur. Bunu için mutlaka sınav taktik ve stratejisi oluşturulun ve bir soruda gereğinden fazla zaman harcamayın. TÜRKÇE: En çok anlam sorularında hata yapılıyor. Anlam soruları uzun paragraflardan oluştuğu için iyi konsantre olayı gerektiren nitelikte sorulardandır. Türkçede anlam bilgisinde en çok dikkatsizlikten soru kaçıyor. Belli bir kültür birikimi olan öğrencinin zorluk çekmeyeceği ancak bundan yoksun olanları eleyen sorular bunlar. Dil bilgisi, ses bilgisi, yazım ve noktalama kurallarıyla ilgili sorular sınavın bilgi içeren bölümüdür. Bilgi soruları düzenli bir çalışmayı gerektiriyor. Anlam soruları için süre tutarak soru çözün. Bilgi soruları için de konu çalışıp testle pekiştirin. Önceki yılların sınav sorularını çözerek eksiklerinizi giderin.

YGS İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI
YGS puanın hesaplanması için adayların Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden ikisine mutlaka "dokunmaları" ve en az yarım net çıkarmaları gerekiyor. Ayrıca LYS puan türleri ile öğrenci alan bölümleri tercih edecek adayların YGS'deki çapraz testlere de özen göstermesi gerekir. Özellikle Hukuk tercih edecek adayların YGS'deki Fen Bilimleri Testini, TS puan türündeki bölümleri tercih edecek adayların YGS'deki Temek Matematik testini, Tıp ve Mühendislik tercih edecek adayların YGS'deki Sosyal Bilimler testini gözden çıkarmaları çok büyük bir stratejik hata olur. Özellikle yüksek puanlı bölümler için esas ayırt edici olan çok fazla önemsemenmeyen çapraz testteki performanstır.

SON EKSİKLERİNİZİ TELEFONDA ÇÖZÜN
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün YGS Mania projesi, YGS sorusu çözmeyi eğlenceli bir uzay yolculuğuna dönüştürdü. YGS Mania akıllı telefonlara ücretsiz olarak indiriliyor. Geçmiş yıllarda çıkan YGS sorularını ard arda ve hızlı olarak çözmenin hedeflendiği oyunda, kullanıcılar Türkçe, Sosyal, Fen ve Matematik galaksilerinde gezegenlere arasında ilerliyorlar. Adaylar YGS'ye 5 gün kala önceki yıllarda çıkan soruları bu uygulamayla rahatça çözerek son eksiklerini tamamlayabilirler. LYS Mania ise Nisan'da geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ders ders yapılan hatalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN