Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soru türlerinde farklılık olabilir

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Soru türlerinde farklılık olabilir
Üniversite yolunda ilk önemli viraj olan YGS'ye 5 gün kala Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç, sınavla ilgili SABAH'a önemli tespitlerde bulundu. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in yaptığı bir konuşmayı yerinde dinleme fırsatı olduğunu anlatan Kılanç "Sayın Başkan, ellerindeki soru bankalarını güçlendirmek adına bir çalışma başlattıklarını ve bu çerçevede 10 bin yeni soru hazırlandığını söyledi. Bu sorular içinde büyük oranda YGS ve LYS sorularının bulunduğunu varsaymak yanlış olmaz. Bu nedenle 2015 YGS'de öğrencilerin önüne gelecek soru türlerinde, radikal değişiklikler olmasa da, bazı farklılıklar hissedilebilir" dedi. Kılanç, 2015 YGS'ye ve sonrasındaki sürece yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:
2 saat 40 dakika sürecek sınava teorik olarak 2 milyon 46 bin 732 kişinin girmesi bekleniyor. Bir anormallik yaşanmazsa 60-70 binlik kayıpla yaklaşık 2 milyon adayın puanları hesaplanacak.
Sınav ve cevap kâğıtlarının okunması konusunda ÖSYM geçen yıllarda gösterdiği performansı gösterecek olursa, sonuçların en geç bir hafta içinde açıklanmasını bekleyebiliriz.
Sonuçların açıklanmasının ardından bu yılın da sıcak gündem maddesi fen ve matematik testlerinde gösterilen düşük performans ve sıfır çekenlerin yüksek sayısı olacaktır. 40'ar soru sorulan testlerde Türkiye ortalamasının Türkçe'de 18 net, sosyal bilimlerde 12 net, matematikte 7 net, fen bilimlerinde ise 4 net civarında olmasını bekleyebiliriz.
Bu noktada önemli bir ayrıntının altını çizmek isterim. Fen bilimleri ve matematikte görülen düşük ortalamanın nedeni, testleri çözmeye çalışanların düşük performansları değildir. Bu testlere hiç dokunmayan kişilerin sayısının çokluğudur. ÖSYM'nin açıkladığı verilere göre matematik testine 2013'te yaklaşık 300 bin, 2014'te ise 420 bin aday hiç dokunmamıştır. Fen bilimlerinde durum daha kötüdür. Son yıllarda sınava giren adayların yaklaşık 900 bini fen bilimleri testine dokunmamaktadır. Bu sene de durum farklı olmayacaktır.
Soruların zorluk derecesinde geçmişe göre önemli bir değişiklik olmadığı sürece YGS 2015 ardından, yaklaşık 1.7 milyon adayın 140 barajını, 1.4 milyon adayın da 180 barajını aştığını göreceğiz. Bu adaylardan yaklaşık 1 milyonu LYS'ye girmek için başvuru yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soru türlerinde farklılık olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN