Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarış, çetin geçecek

Dershanelerin kapanmasıyla birlikte mezunların da bu yıl tercih hakkını kullanması bekleniyor. Uzmanlar uyarıyor: Rekabet kızışacak. YGS'yi hafife almayın ve yüksek puana odaklanın

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Yarış, çetin geçecek
Üniversite yolunun ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart Pazar günü yapılacak. YGS ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaparken, bunların 908 bin 65'ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825'ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791'ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturdu. Rekor sayıda başvurunun olduğu 2015 ÖSYS'i geçtiğimiz yıllardan farklılaştıran en önemli özellik dershanelerin içinden geçmekte olduğu dönüşüm sürecinin tercih döneminde görülecek yansımaları. Dershaneler önümüzdeki eğitim öğretim yılında faaliyette olmayacak. Gelecek yıl, mezun durumundaki üniversite adaylarının hazırlık için devam edebilecekleri bir kurum kalmamış olacak. Bu nedenle, mezunların bu yıl tercih hakkını bir sonraki yıla bırakmadan kullanacağını öngören uzmanlar, rekabetin kızışacağını, bu nedenle YGS'de de yüksek puana odaklanması gerektiği konusunda uyarıyor.

BİR SONRAKİ YILI BEKLEMEYECEKLER

Her yıl sınava giren öğrencilerin yaklaşık yüzde 40'ının lise son öğrencisi, yüzde 30'unun ise daha önceden liseden mezun olup hiç üniversiteye yerleşmeyenler oluşturuyor. Her iki gruptaki öğrencilerden pek çoğu, hedefledikleri bölüm için gereken puanları alamadıkları için bir sonraki yıl sınava girme niyeti ile tercih haklarını kullanmıyorlar. İstatistiklere göre YGSLYS sonrası tercih yapma hakkı kazanan her öğrencinin üçte biri tercih hakkını kullanmıyor. Ancak bu tablonun Temmuz ayında değişmesi bekleniyor. Gelecek yıl dershaneye gidemeyeceğini bilen pek çok aday bu yıl üniversiteli olmak için tercih hakkını kullanacak. Bu durum adaylar arasındaki rekabeti kızıştıracak, arz talep dengesindeki taban puanlarda az da olsa yükselmeler görülebilecek, üniversitelerin doluluk oranlarında olumlu görüşmeler görülebilecek. Bu nedenle, adayların bu yılki YGS-LYS sürecinin her adımında son derece ciddi ve dikkatli davranmaları, yüksek puan alabilmeye odaklanmaları gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarış, çetin geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN