Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Endişeli kişilerden uzak durun

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Endişeli kişilerden uzak durun

sınavına 4 gün kala heyecanınız da mutlaka artacaktır. Kaygıya kapılmayın ve sizi endişelendiren aile büyüklerinizden uzak durun

Üniversite yolundaki ilk viraj olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na () sayılı günler kaldı. Sınav yaklaştıkça heyecanınızın da artması doğal. Kaygı sınav motivasyonunu artıran bir duygu olsa da fazlası stresi tetiklediği için hata yapmanıza neden olabilir. Uzmanlar kaygınızı artıracak her şeyden uzak durmanızı öneriyor. Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç, sınava 4 gün kala adaylara önemli tavsiyelerde bulundu. İşte başarınızı artıracak ipuçları:
Sınava bu kadar az bir süre kalmışken adaylara "şunu yapın", "bunu yapmayın" gibi şeyler söylemek istemiyorum. Zira bu tür sınavlar, kişisel deneyimlerdir ve herkese iyi gelecek bir mucize reçete yoktur. Her aday kendince yöntem ve önceliklerini zaten bugüne kadar geliştirmiştir, geliştirmiş olmalıdır.
Sınav öncesinde, sınav sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili konuşulan çok şey var. Tek söyleyebileceğim adaylar ve ailelerinin bilgi kirliliğinden kendilerini korumaları gerektiği. Her duyduğunuza inanmayın, yetkin kaynakları (kişi, kurum) takip edin. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tercih platformu olan www.universitetercihmerkezi. com bu konuda önerebileceğim tek kaynak.
YGS ve LYS sonunda alınan puanlar sadece çok çalışmaya ya da bilgi birikiminin büyüklüğüne bağlı değildir. Adayın kaygısını nasıl yönettiği puana doğrudan etki eder. Bu nedenle sizi kaygıya düşürecek şeylerden uzak durun. Bunlar, evhamlı arkadaşlar, kaygılı tanıdıklar, endişeli aile büyükleri olsa bile gerekiyorsa bu kişilerden uzak durun, kendi kendinize kalmaya çalışın. Aileler de bu çerçevede kaygıyı büyüten değil kaygıyı sönümleyen bir olgunlukta davransınlar.

SON KONTROLLERİNİZİ YAPIN

Bugün günlerden perşembe. Sınavda yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz belgelerin eksiksiz ve geçerli olduğunu bugünden kontrol edin. Bir sıkıntı varsa yarın mesai saatleri içinde eksikleri giderin. Özellikle geçerli bir kimlik kartınız olduğundan, örneğin nüfus cüzdanınızın üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğundan emin olun.
Pazar sabahına kadar ÖSYM'nin www.osym.gov.tr web sitesinden duyuruları takip edin.
Sınava gireceğiniz binaya yarın ya da cumartesi mutlaka gidin. Hangi yolla, hangi taşıtla gideceğinizin tatbikatını yapmış olursunuz. Pazar sabahı bir aksilik yaşayacak olursanız, B planınızın ne olduğunu saptayın.

DIŞARIDA YEMEK YEMEYİN
Cumartesi günü normal yaşam alışkanlıklarınızdan farklı bir şey yapmamaya çalışın. Önceki günlerde mesela günde 6 saat uyumaya kendinizi alıştırdıysanız, cumartesi gecesi 10 saat uyumayı planlamayın.
Cumartesi günü mümkünse evde pişen yemekten yiyin. Dışarıdan bir şeyler yemek her zaman risklidir. Sindirim sisteminizi rahatsız edecek işlerden uzak durun. Ayaklarınızı üşütmeyin.
Sınavın ardından, sonuçlar açıklanmadan, Türkiye net ortalamaları görülmeden, sınavın iyi ya da kötü geçtiği ile ilgili sonuca varmayın, motivasyonunuzu kaybetmeyin, gevşemeyin. Sınav öncesi olduğu gibi ciddiyetle çalışmaya devam edin.

ÖZEL YETENEK DEVRİMİ
Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 12.11.2014 tarihli Genel Kurul toplantısında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler hakkında önemli kararlar alınmıştı. Konuyla ilgili üniversitelere YÖK'ten ulaşan resmi bilgiye göre, geçtiğimiz yıllarda özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bazı bölümler 2015 ÖSYS'den itibaren merkezi yerleştirme ile öğrenci alacak. Bu bölümler arasında iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, gastronomi ve mutfak sanatları gibi üniversite adayları arasında oldukçe popüler bölümler de bulunuyor. Yeni uygulama ile söz konusu bölümlere YGS'de yüzde 10'luk başarı göstererek (ve sonradan özel yetenek sınavını geçerek) girebilmek artık mümkün değil. Adayların artık YGS veya YGS+LYS'de 180 puan barajını aşması gerekiyor. Yeni uygulama ile merkezi puana geçen bölüm ve üniversiteler şöyle:

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN 4 YOLU
Türkiye üniversiteli olmak için dört yöntem bulunuyor. Bunlar:
Tercih döneminde ÖSYM'ye tercih bildirerek merkezi yerleştirme sonunda üniversiteye yerleşmek.
YGS'de 140 puan barajını aşmak ve özel yetenek sınavlarıyla üniversiteye yerleşmek.
Yurtdışında bir üniversiteye yerleşmek ve daha sonra Türkiye'deki bir üniversiteye yatay geçiş yapmak
Yarışmalarda başarı kazanmak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endişeli kişilerden uzak durun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN