Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okullara teşvik artacak

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Özel okullara teşvik artacak

Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl başlattığı uygulama kapsamında devlet okulundan özel okula geçmek isteyen yaklaşık 200 bin öğrenciye teşvik verecek

Eğitim sistemindeki en önemli gelişmelerden biri özel okullara geçmek isteyen devlet okullarındaki öğrencilere destek verilmesi kararı oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullara geçmek isteyen öğrencilere verdiği teşvik uygulamasına bu önümüzdeki yılda da devam edecek. 200 bin öğrenci için hazırlık yapan MEB, öğrenci başına 2 bin 500 ila 3 bin 500 TL teşvik verecek. Bakanlık, bu yıl 167 bin öğrenci için toplam 535 milyon TL destek vermişti.

PERFORMANS ÖDEVİ KALDIRILDI

Eğitim sisteminde bu yıl birçok daha ilke imza atıldı. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise, performans ödevlerinin kaldırılması, okulöncesi kurumlarda, ikili eğitime geçilmesi, seçmeli derslerin notla değerlendirilmesi oldu. İşte o yenilikler:
Okul öncesinde ikili eğitim ve çocuk kulüpleri: Tüm okul öncesi kurumlarda ikili eğitim yapılacak. Sınıf mevcutları 10'un altına düşerse, kapatılmayacak, diğer gruplara aktarılacak ya da yıl sonuna kadar bu sınıflarda eğitim öğretime devam edilecek.
Okulöncesi ve ilkokullarda kulüpler açılacak. Öğrencilerin güzel sanatlar, beden eğitimi ve spor gibi konularda yeteneklerinin desteklenmesi sağlanacak. Kulübe katılım maliyeti aylık 43 ile 86 TL arasında olacak.
Performans yerine derse katılım: Performans ödevleri yerine, öğrencinin derse katılım puanı etkili olacak.
Seçmeli derslere not: Seçmeli dersler, puanla değerlendirilecek. Böylelikle derslerin öğrencilerde bıraktığı etkinin objektif olarak değerlendirilmesi hedefleniyor.
Haftalık ders saati azaldı: 9 ve 10'uncu sınıflarda uygulanacak ders çizelgeleri Talim ve Terbiye Kurulu'nun kararıyla kabul edildi. Buna göre, genel liselerde haftalık ders saati sayısı 37'den 35'e indirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okullara teşvik artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN