Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal Bilimler için tüyolar

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Sosyal Bilimler için tüyolar
Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, YGS sırasında sosyal bilimler derslerinde yapılan hataları sıraladı ve şu uyarılarda bulundu:
TARİH: Öğrencinin kavram bilgisi eksik olduğu için bu tarz sorularda daha çok hata yapılıyor. Ayrıca son yıllarda sorulan bilgi ile kavramı eşleştirmeye yönelik sorularda öğrencinin zorlandığı görülmekte. Sorulan soruların bir kısmı yoruma dayalı, bir kısmı da bilgiyi ölçmeye yöneliktir. Öğrencilerin sınav öncesinde genel bir tekrar yapması, önemli kavramları yazarak çalışması, yeni soru tipleriyle ilgili pratik yapması, konuları gözden geçirmesi başarısını artıracaktır.
COĞRAFYA: Öğrenciler coğrafyanın dağılış ilkesi içerisindeki Ne? Nerede? sorularında hataya düşüyorlar. Bu nedenle yer kavramı ile ilgili sorularda adayların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Türkiye ve Dünya'daki önemli yerlerin nerede olduğunu bilmiyorlar.
FELSEFE: Tüm sorularda öğrenci paragraftan önce yöneltme cümlesini dikkatle okumalıdır. Sorunun kendisinden ne istediğini iyi anlamalıdır. İlk seçeneğin doğru cevap olduğundan emin olsa bile diğer seçenekleri mutlaka gözden geçirmelidir. Öğrenci o konu hakkında bilgi sahibi olsa bile kendini sadece paragrafta verilen bilgilerle sınırlı tutmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal Bilimler için tüyolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN