Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TDK karar verdi! Yeniden düzenlenecek

Giriş Tarihi: 12.3.2015 00:33
TDK karar verdi! Yeniden düzenlenecek

Kamuoyunda tartışmalara neden olan ‘müsait’ kelimesi ile ilgili olarak Türk Dil Kurumu (TDK) açıklama yaptı.

Açıklamada kelimedeki tanımların yeniden okunmasına ve düzenlenmesine karar verilmiştir denildi. Açıklamada kelimede tanımlamanın yeniden düzenleneceği belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

'TDK'nın 3 gün süren toplantısında bir yandan Türkçenin Etimoloji Sözlüğü'nün düzenlenişi üzerine konuşmalar yapılmış, öte yandan da Türkçe Sözlük'ün mevcut maddelerinin tanımı görüşülmüş, Sözlük'teki tanımların baştan sona dikkatle yeniden okunmasına, düzenlenmesine karar verilmiştir.

Sözlükçünün görevi bir kelimeye kendi başına, masa başında yeni bir anlam katmak değil, yazı dilinde ve günlük dilde kullanılışlarına bakıp var olanı tespit ederek sözlüğe yansıtmaktır.'

'MÜSAİT' KELİMESİ YENİDEN DÜZENLENECEK

"Bir yönden cinsiyet ayrımcılığı güden, bir yönden de bu anlamıyla kullanılışı neredeyse hiç bilinmeyen bu kelime, Türkçe Sözlük'ün yeni baskısında ve Genel Ağ ortamındaki kullanımlarında gerekli taramalar yapıldıktan sonra yeniden düzenlenecektir. Kamuoyunda tartışmalara sebep olan bu ve benzeri konularla ilgili TDK olarak çalışma yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TDK karar verdi! Yeniden düzenlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN