Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Uğur"lu kariyer dönemi

Dönüşüm sürecini tamamlayan Uğur Hazırlık Liseleri, öğrencilerine kariyer planı yapan ilk lise olma özelliğini de taşıyacak

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Uğurlu kariyer dönemi
Dershanelerin kapanıp özel okullara dönüş sürecinde hazırlıklarını tamamlayan Uğur Hazırlık Liseleri, 4 yıllık akademik lise eğitimi ile üniversite giriş sınavına hazırlayacak, lise ve dershane eğitimini bir arada sunacak. Kariyer planlaması yapan ilk lise olma özelliği de taşıyan Uğur Hazırlık Liseleri 4 yıllık eğitim sürecinde İngilizce eğitimini de verecek. Uğur Dershaneleri'nin 'dershanelerin dönüşüm projesi' çerçevesinde kurulan Uğur Hazırlık Liseleri, 4 yıllık akademik lise eğitiminin yanı sıra yabancı dil ağırlıklı olacak İngilizce'yi en azından öğrencinin üniversiteyi kazandığında hazırlığı atlayacak seviyede öğrenmesi sağlanacak.

KARİYER PLANI VE EĞİTİM BİR ARADA

Uğur Hazırlık Liselerinin eğitiminde üç unsuru ön plana çıkardıklarını ifade eden Uğur Eğitim Kurumları Genel Müdürü Lokman Durak, "Bizim dönüşümümüz dershanelerin dönüşüm süreci ile başladı. Dershaneler önümüzdeki yıldan itibaren olmayacak ve dönüşüm okulları adı altında lise, ilkokul, ortaokula dönüşecek. Biz Uğur Dershaneleri olarak tamamını Temel Liseye birkaç tanesinin de ortaokula dönüşmesine karar verdik. Bunu yaparken Üniversite hazırlık bitmeyecek ve devam edecekti. Biz Uğur Hazırlık Liseleri'nde üç şeyi ön plana çıkardık. Bir üniversiteye hazırlayacağız. İki öğrencinin kariyerini planlayacağız üniversite hazırlığı lise 1'den itibaren başlayacak ve 4 yıla yayılacak. Son olarak bu okullar dil ağırlıklı olacak. İngilizceyi en azından üniversiteyi kazandığında hazırlığı geçecek kadar vermeyi hedefliyoruz. Bu nedenle lise birden son sınıfa kadar bu okullarda İngilizce eğitimine de önem vereceğiz. Dolayısıyla önümüzdeki yıldan itibaren artık dershane yok. Hayatımızda bu okullar var" dedi.

ÜNİVERSİTE HAZIRLIĞI 4 YILA YAYILACAK
Uğur Hazırlık Liseleri ile üniversite eğitimini 4 yıla yayacaklarını vurgulayan Lokman Durak, "Üniversite sınavı müfredatı zaten belli. Bu konular okul müfredatından çıkıyor. Çocuklar lise son sınıfa geldiklerinde bir telaşa kapılıyorlar. Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) büyük bir kısmı da lise son sınıf müfredatından çıkar. Öğrenciler bu son sınıf müfredatını dershaneye giderek hızlı bir şekilde almaya çalışırdı. Aslında kayıpları vardı. Şimdi bir şansları var. Lise son sınıf müfredatını tam olarak zaten işleyecekler üzerine üniversite hazırlığı, lise 1 ve 2'de kariyer planlama, 3 ve 4'te de üniversiteye hazırlayan bir plan içersinde devam edecekler.

ÇOCUKLARI ŞAŞIRTMAYALIM
Üniversite hazırlığını 4 yıla yayma nedenimiz içerisinde kariyer planlamasının da olması yer alıyor. Çocuk lise 1 ve 2'de ne olacağını bilsin. 3ve 4'te de hangi mesleği hedeflemişse ona göre devletin vermiş olduğu müfredattan şaşmamak üzere eğitim verelim. Çocuğun kariyer planlaması ile ilgilenen bir rehberi olacak. Ona hangi mesleğin uygun olduğunu neyi seçerse daha mutlu olacağına karar verecek. Çocuk anne babasının istediği yere değil de kendi istediği yere gitmeli. Bizler bunu sağlamaya çalışacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Uğur"lu kariyer dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN