4 yılda 17 bilim projesi

TÜBİTAK'ın bilim desteklerinden en çok yararlanan kurumlardan biri olan İstanbul Kemerbugaz Üniversitesi, 4 yılda 17 projede yer aldı

Giriş Tarihi: 13.3.2015
4 yılda 17 bilim projesi
Türkiye, beyin göçüyle yurtdışına kaptırdığı bilim insanlarını geri kazanıyor. Avrupa Birliği destekli projeler ve TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen fonlarla yapılan tersine beyin göçüne üniversiteler de destek oluyor. Bu üniversitlerden biri de İstanbul Kemerburgaz. "Bilim Farkıyla Önde" sloganıyla yola çıkan üniversite, 4 yıl içinde toplam 17 TÜBİTAK projesinde yer aldı. Kurum tarafından sağlanan 3 bin 501 proje desteğinden en çok yararlanan iki üniversiteden biri oldu. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, üniversitede 170 öğretim üyesinin yaklaşık yüzde 25'inin yurtdışında lisans ve yüksek lisans yaptıklarını, yüzde 20'sinin de yurtdışı doktora programlarından mezun olduklarını söyledi.

'YURTDIŞI PROJELE RİNDE DE VARIZ'
Akademik kadronun çoğunluğunun yurtdışı tecrübesi olmasının kısa süre içinde araştırmalarda nitelik ve niceliğe ulaşmayı sağladığını belirten Prof. Dr. Üçtuğ, "Henüz 4 yıllık bir üniversite olmamıza karşın bugün itibariyle öğretim üyelerimiz 17 TÜBİTAK projesi içerisinde yer alıyorlar. Bu projelerden 13'ünün yürütücülüğünü de üstlenmiş durumdalar. Ayrıca öğretim üyelerimiz bir COST, bir Jean Monnet ve bir Horizon 2020 projesi yürütüyorlar" dedi.

PROJE ÜRETİMİNE DESTEK
TÜBİTAK 3501 Kariyer ve Uluslararası COST-CM1004 projesi yürütücülüğünü yapan Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Dilek ise "Dünyanın önde gelen üniversitelerine baktığımızda üniversitenin akademisyenlerinin sadece ilgili dersi öğretme kalitesiyle değil, yürüttükleri uluslararası bilimsel projeleriyle diğer üniversitelere fark attığını görüyoruz ve bu fark, araştırma yürütülen üniversitede yetiştirilen öğrencilerin başarılarına da ister istemez yansımaktadır" diye konuştu.

'BİLİM FARKIYLA ÖNDE'
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Oğuz Bayat, üniversitenin sloganının "Bilim Farkıyla Önde" olduğunu hatırlatarak, "AR- GE ve bilimi esas alarak kurulmuş üniversitemiz bu başarısını eğitim alanına yansıtıyor. Girişimcilik ruhu ile yetiştirilmiş öğrencilerimiz bilim ve teknoloji alanında fark yaratacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 yılda 17 bilim projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN