Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaylar soruları görebilecek

Giriş Tarihi: 13.3.2015
Adaylar soruları görebilecek

Üniversite adayları pazar günü yapılacak YGS sorularının tamamını sonuçlar açıklandıktan sonra görebilecek

Üniversite adayları Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının tamamını yaklaşık 10 gün sonra görebilecek. Sınav soruları YGS sonuçları açıklandıktan sonra adayların erişimine açılacak. ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS sorularının yüzde 20'sini sınav bittikten sonra tüm telif haklarını ücretsiz devrederek yayınlayacaklarını, geriye kalan soruların ise sonuçlar açıklandığı gün Aday İşlemleri Sistemi'nden (AİS) erişime açacaklarını bildirdi. Danıştay kararının soruları doğrudan yayınlamasını zorunlu kılmadığını vurgulayan Demir "Ancak ÖSYM, yürütme durdurma kararına mutlaka saygı duyacak ve bunu uygulayacak. Soruların internet üzerinden yayınlanması ve kitaplar halinde basılarak dağıtılması, dershanelerin ekmeğine yağ sürüyor, bunları canlandırıyor ve ön plana çıkarıyor. Biz, bu uygulamayı engellemek adına böyle bir karar almıştık" diye konuştu.

ŞEFFAFLIĞI TES İS EDECEĞİZ
İsteyen adayın zaten soru kitapçığını ÖSYM'ye gelerek inceleyebidiğini hatırlatan Demir "Ancak Danıştay bunun yeterli olmadığını düşünüyor. Danıştay'ın bu kararından dönmesini ümit ediyor, nihai kararında, ÖSYM'nin soruları açıklamamadaki gerekçelerini anlayacağını düşünüyoruz. Sorular, hiçbir yerde ve ortamda paylaşılamayacak. Sadece adayların, Danıştay'ın iddiası doğrultusunda, haklarını aramalarına imkan sağlamak, şeffaflığı tesis etmek için açıklıyoruz" dedi.

40 BİN YENİ SORU

Soru havuzu oluşturabilmek amacıyla geçen yıldan itibaren YGS'dekisoruların sadece yüzde 20'sinin açıklandığını belirten Demir, Son yıllarda elektronik ortamda kriptolu olarak saklanan 40 bin soru hazırlandı. Yaklaşık 40 bin soruya ilişkin de çalışmalar bitmek üzere. Soru hazırlama diye bir endişemiz yok" diye konuştu. Adayların AİS'e girerek edindikleri soruların, ÖSYM'nin telif haklarıyla korunmuş sorular olduğunu hatırlatan Demir "Adayların bu soruları baslı olarak, sözlü olarak, görüntülü olarak paylaşmaları yasak. Telif hakları kapsamında bunları takip ederiz ve yasal işlem yaparız. 2014 yılındaki soruların yayınlanıp yayınlanmamasına ilişkin ise Yönetim Kurulunca bir komisyon oluşturuldu. Çalışmaların neticesi de kamuoyuyla paylaşılacak" bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaylar soruları görebilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN