Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimi sona erdi

Giriş Tarihi: 13.3.2015 00:24
İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimi sona erdi

Eski rektör Prof. Dr. Yunus Söylet'in milletvekilliği aday adaylığı için istifası sonrası gerçekleştirilen seçimde oylar sayıldı.

İstanbul Üniversitesi'ndeki rektörlük seçiminin sonuçları belli oldu. Üniversitenin eski rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesinin ardından gerçekleştirilen yeni rektör seçimi, Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda yapıldı. Sabah saat 08.30'da başlayan oy verme işlemi saat 17.00'ye kadar devam etti.

Üniversitede 3002 öğretim üyesi, seçim için oluşturulan 10 farklı sandıkta oy kullandı. Kullanılan 3002 oydan 2596'sı geçerli, 58 oy geçersiz sayıldı.

Rektörlük için yarışan adaylardan Prof. Dr. Raşit Tükel 1202 oy ile ilk sırada yer alırken, Prof. Dr. Mahmut Ak 908 oy alarak ikinci, Prof. Dr. Harun Cansız 382 oy ile üçüncü sırayı aldı.

Diğer adaylardan Prof. Dr. Faruk Erzengin'e 18, Prof. Dr. Recep Seymen'e 17 ve kurayla belirlenen son aday Prof. Dr. Muhittin Kaplan'a 1 verildi.

Seçilen 6 adayın ismi Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) gönderilecek, YÖK bu 6 ismi değerlendirip 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak.

Kaynak: Yeni Akit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimi sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN