Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YGS puan hesaplama, sorular ve cevaplar - (ÖSYM'den YGS açıklaması)

ÖSYM Başkanlığınca, öncesinde ve sırasında her türlü tedbirin alındığı 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) sorunsuz tamamlandığı bildirirken tüm öğrenciler de sınav sonrası puanını hesaplamak ve sorular ile cevaplarını görmek için internet başına geçti. İşte ÖSYM'nin yaptığı YGS açıklaması ve YGS soru ve cevapları...

Giriş Tarihi: 15.3.2015 17:11 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 15:23
YGS puan hesaplama, sorular ve cevaplar - (ÖSYM'den YGS açıklaması)
ÖSYM Başkanlığınca, öncesinde ve sırasında her türlü tedbirin alındığı 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) sorunsuz tamamlandığı bildirildi. Sınav sorularından rastgele seçilen yüzde 20'si, "osym.gov.tr" adresinden erişime açıldı.

ÖSYM Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) birinci aşaması olan 2015-YGS'nin tüm yurtta 171 sınav merkezinde, toplam 7 bin 31 sınav binasında, 109 bin 393 sınav salonunda bugün saat 10.00'da başlayıp 12.40'da tamamlandığı ifade edildi.

Sınav süresince toplam 314 bin 816 personelin özveri ile görev yaptığı vurgulanan açıklamada, "Ülkemizin geleceği olan 2 milyon 46 bin 716 gencimizin girmiş olduğu bu yarışın hak ve adalet ölçüsü içerisinde gerçekleştirilebilmesi için yaklaşık 6 aydan fazla bir süredir gece gündüz çok titiz bir çalışma yürütülmüştür. Sınav öncesinde ve sınav sırasında her türlü tedbir alınmış ve ilgili çalışmalar planlandığı gibi dakika dakika yürütülerek sınav, sorunsuz biçimde tamamlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ÖSYM Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda, 2015-YGS sorularının tamamından rastgele seçilen yüzde 20'sinin yayımlandığı duyuruldu.

Adayların sonuç açıklama sonrasında, sınavda yer alan soruları, kendi soru kitapçıklarındaki sırada olmak üzere "ais.osym.gov.tr" adresinden erişebilecekleri bildirildi.

Sınavın tüm adaylar, aileleri ve ülke için hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


15.03.2015 günü yapılan YGS'nin cevaplarının pazartesi ya da salı günü hemen açıklanması bekleniyor. YGS'ye giren öğrenciler sınav sonuçlarını ais.osym.gov.tr sitesinden öğrenebilecekler.

YGS PUAN HESAPLAMA

YGS'ye giren öğrenciler puanlarını http://ygs-puan.hesaplama.net sitesinden hemen hesaplayabilirler.

YGS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

YGS HANGİ TESTTE KAÇ SORU VAR?

YGS Türkçe Testi: 40 soru
YGS Matematik Testi: 40 soru
YGS Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
YGS Fen Bilimleri Testi: 40 soru
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS puan hesaplama, sorular ve cevaplar - (ÖSYM'den YGS açıklaması)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN