Türkiye'nin en iyi haber sitesi

soru ve cevapları

Giriş Tarihi: 15.3.2015 13:14 Güncelleme Tarihi: 15.3.2015 14:45
YGS soru ve cevapları

2015 sorular ve cevapları bugün açıklanıyor.

2015 sorular ve cevapları bugün açıklanıyor. ÖSYM 2015 YGS soru ve cevaplarını bugün https://sonuc.osym.gov.tr'den açıklayacak...


Üniversiteye yerleşmek için ilk adım olan ve yaklaşık 2 milyon adayın katıldığı YGS sona erdi. 160 dakika süren sınavda adaylara 160 soru yöneltildi.

Adayların güvenlik kontrolünden geçmesinin ardından, salonlarda görevliler tarafından soru kitapçıkları ve cevap anahtarları dağıtıldı. Kimlik kontrollerinin ardından saat 10.00'da sınav başladı.

160 dakika süren YGS'de adaylara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı sorular yöneltildi. Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruldu.

SONUÇLAR İNTERNETTEN DUYURULACAK

2015-YGS'de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen yüzde 20'si (32 soru) sınavın tamamlanmasından hemen sonra tüm adayların ve ilgililerin erişimine ÖSYM'nin internet sitesinden açılacak.

Soruların geri kalan yüzde 80'i de sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra, 10 gün süreyle, ÖSYM'nin "ais.osym.gov.tr" internet sitesinden, adayların T.C. kimlik numaraları ve kişisel şifreleriyle adayların cevap kağıdı görüntüsü, cevap anahtarıyla birlikte adayların kişisel bilgi edinme amaçlı erişimine açılacak.

Bu sorulara ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiçbir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem başlatılacak.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, YGS sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

LYS BAŞVURULARI 8-21 NİSAN

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'ye başvurabilecek. LYS'ye başvurular, 8-21 Nisan'da alınacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS soru ve cevapları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN