Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geometri zorladı Türkçe sürpriz yaptı

2 milyondan fazla adayın yarıştığı YGS'de geometri sorularının geçmiş yıllara göre daha zor olduğu belirlendi. Türkçe bu yıl belirleyici ders oldu. Şekilli sorularda ilk kez renklendirme yapılarak görsellik artırıldı

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Geometri zorladı Türkçe sürpriz yaptı
Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) dün 81 il merkezinde ve Lefkoşa'da yapıldı. Sınava 2 milyon 46 bin 716 aday katıldı. 6 bin 853 binada toplam 109 bin 307 salonda gerçekleştirilen sınavda 160 soru yer aldı. 160 dakika süren sınavda Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruldu. Soruların genel olarak müfredata uygun olduğu tespit edildi. Ancak geometri sorularının geçmiş yıllara göre daha zor olduğu belirtildi. Türkçe sorularının uzunluğu ve yorumlama becerisi işleyişi 2015 YGS'de Türkçe dersini belirleyici ders konumuna getirdi.

GÖRSELLİK ARTIRILDI

Uğur Hazırlık Liseleri'nin öğrencilerden aldığı bilgilerle sınav sorularına yönelik yaptığı değerlendirmeye göre geometri bilgiyi yorumlatan sorulardan oluştu. Önceki yıllara göre daha zor olduğu gözlemlenen geometri sorularında ilkkez şekiller renklendirildi. Uğur Hazırlık Liseleri Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt "Sınav önceki ÖSYM formatına uygun bir şekilde yapılmıştır. MF puanıyla yerleşecek öğrenciler için matematik ve fizik dersi, TM -TS puanıyla yerleşecek öğrenciler için matematik, Türkçe ve Tarih derslerinde diğer derslere göre daha ayırt edici sorular sorulmuştur. Önceki yıllara göre soruların ve işlemlerin uzun olduğu gözlemlenmiştir. Fen ve Coğrafya sorularındaki şekillerde görselliği artıracak renklendirme yapılmıştır" dedi.

ADAYLAR SORULARI GÖREBİLECEK

Sınav bittikten yaklaşık 2 saat sonra soruların yüzde 20'si ÖSYM'nin internet sayfasından yayınlandı. Adaylar, soruların geri kalan yüzde 80'ini ise en geç 10 gün sonra Aday İşlemleri Sistemi'nden kişisel şifreleriyle görebilecekler. Soruların hiçbir şekilde yayınlanmasına izin verilmeyecek. Sonuçların en geç bir hafta sonra açıklanması bekleniyor. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek. LYS'lere başvurular, 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılacak.

ÖSYM: SORUNSUZ TAMAMLANDI
Sınav sonrasında ÖSYM'den yapılan açıklamada, öncesinde ve sırasında her türlü tedbirin alındığı YGS'nin sorunsuz tamamlandığı bildirildi. Sınav süresince toplam 314 bin 816 personelin özveri ile görev yaptığı vurgulanan açıklamada, "Ülkemizin geleceği olan 2 milyon 46 bin 716 gencimizin girmiş olduğu bu yarışın hak ve adalet ölçüsü içinde gerçekleştirilebilmesi için yaklaşık 6 aydan fazla bir süredir gece gündüz çok titiz bir çalışma yürütülmüştür. Sınav öncesinde ve sınav sırasında her türlü tedbir alınmış ve ilgili çalışmalar planlandığı gibi dakika dakika yürütülerek sınav, sorunsuz biçimde tamamlanmıştır" denildi.

SINAV MANZARALARI
81 il merkezinde yapılan YGS sınavı birçok ilginç görüntülere de sahne oldu. İşte Türkiye'nin dört bir yanındaki sınav manzaraları:
İstanbul'da birçok ilçede öğrencilere sınav öncesinde çay, çorba ve simit ikram edildi. Öğrenciler kadar veliler de heyecanlıydı. İstanbul'da yağan yağmura aldırış etmeden sınav merkezlerinin önünde çocuklarını bekleyen veliler Kuran okudu.
Ankara'da bir grup liseli, sınav sistemini protesto etmek için kendilerini ÖSYM binasına zincirledi. Polisler, 5 kişiyi gözaltına aldı.
Şanlıurfa Siverek'te 19 yıl sonra ilkkez YGS sınavı yapıldı. Siverek'te 1996'da toplu kopya çekildiği iddiasıyla iptal edilen ve bir daha yapılmayan YGS'ye 5 bin 323 aday katıldı.
Şırnak'ta güvenlik nedeniyle geçmiş yıllarda yapılamayan YGS, bu yıl ilk kez Cizre'ye bağlı bazı köylerde de gerçekleştirildi.
Çorum'da ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitiren 45 yaşındaki Özgül Coşkun ile 17 yaşındaki kızı Ezgi Coşkun, sınava birlikte girdi.
Birçok ilde sınava gireceği okulu karıştıran ya da nüfus cüzdanını unutan adayların imdadına polis yetişti. Polis tarafından nüfus müdürlüklerine götürülen adaylara yeni nüfus cüzdanları verildi.

ÖSYM BAŞKANI DEMİR'İN SON SINAVI
ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir'in 4 yıllık görev süresi 29 Mart'ta sona erecek. YÖK Yürütme Kurulu, ÖSYM Başkanlığı için belirlediği 3 ismi Cumhurbaşkanlığı makamına gönderdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan belirlenen adaylardan birini ÖSYM Başkanlığı'na atayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geometri zorladı Türkçe sürpriz yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN