Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LYS başvuruları ne zaman?

YGS 2015 sınavı sonuçlandıktan sonra akıllarda ki sorular LYS başvuruları ne zaman ve LYS için kaç puan almak lazım ? İşte bu soruların cevabı.

Giriş Tarihi: 16.3.2015 10:50
LYS başvuruları ne zaman?
Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sona erdi. Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurular 21-30 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılacak. Peki LYS'ye başvuru yapmak için YGS'den en az kaç puan almak gerekiyor? YGS puanıyla tercih yapılıyor mu? YGS sonuçları nasıl kullanılacak? YGS'de baraj puanı kaç? İşte tüm bu soruların yanıtı…

YGS'de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS'lere girme hakları bulunmuyor. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'lere girme hakkı kazanacak.

ÖSYM'nin 2014 ÖSYS başvuru kılavuzunda yer alan açıklama şu şekilde;

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'lere girme hakkı kazanacak. YGS'de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

YGS'de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS'lere girme hakları bulunmuyor. (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç). YGS puanlarından 140'ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak. YGS'de 140,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecekler. Bu adayların LYS'lere girme hakları bulunmuyor. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'lere girme hakkı kazanacak. YGS'de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekiyor. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS başvuruları ne zaman?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN