Soruları paylaşanlara adli işlem

ÖSYM, YGS'deki soruları, sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında adli işlem başlattı. Bazı sorulara ait görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili olarak da "kopya söz konusu olamaz" açıklaması yapıldı

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Soruları paylaşanlara adli işlem
ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ilişkin sosyal medya hesaplarından soruları paylaşanlar hakkında yasal işlem başlattı. Sınavdan sonra bu tür paylaşımların sınav güvenliğine zarar vermeyeceğini vurgulayan ÖSYM, bazı soruların fotoğraflarının yayımlanmasıyla ilgili de "kopya söz konusu olamaz" dedi. Pazar günü yapılan sınavın ertesinde bir adayın matematik ve sosyal bilimler testinden soruların görüntüsünü sosyal medyada paylaştığı tespit edilmişti. Bunun üzerine adayın soruları önceden ele geçirip geçirmediği tartışılmaya başlandı. ÖSYM önceki gün yaptığı açıklamada sınavdan önce soruların ele geçirilmesinin mümkün olmadığını belirterek "Sosyal medya üzerinden paylaşılan soru kitapçığı sayfasına ait görüntü sınavdan çıkan bir adayın sınav kurallarına aykırı olarak sınav sonrasında sınav salonundan çıkardığı bir kitapçık veya kitapçıktan koparmak suretiyle dışarı taşıdığı bir bölümüne aittir" dedi.

ÖSYM'DEN ASILSIZ İDDİALARA İNANMAYIN UYARISI
ÖSYM, dün sabah Twitter hesabından yaptığı bir başka açıklamada ise bir yayınevi sahibinin sınava aday olarak girdiğini, daha sonra soruları paylaştığını duyurdu. Açıklamada söz konusu yayınevi ve benzer paylaşımlar hakkında adli işlem başlatıldığı duyuruldu. Ayrıca bir başka adayın sınav sırasında kopya çektiği iddialarına yönelik de "Paylaşımda bulunan profilin kimlik bilgilerine ulaşılmış ve YGS sınavına girmediği tespit edilmiştir. Adaylarımızın bu türden asılsız iddialara inanmamaları rica olunur" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soruları paylaşanlara adli işlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN