Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 YGS sonuçları açıklandı

Giriş Tarihi: 16.3.2015 18:37 Güncelleme Tarihi: 19.3.2015 14:23
2015 YGS sonuçları açıklandı

Pazar günü gerçekleştirilen YGS'nin sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Öğrenciler merakla bekledikleri sonuçları öğrenmek için ÖSYM'nin sitesine akın ettiler site kısa bir süre çökerek hizmet veremedi.

Üniversiteye girişi sınavının ilk ayağı olan YGS sonuçları ÖSYM tarafından yayınlandı. Öğrencilerin merakla bekleyişleri son buldu. YGS sınavında barajı geçen öğrenciler LYS sınavına girmeye hak kazandı. YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM, sınav sorularının tamamını ve cevap kağıtlarının görüntüsünü de adayların erişimine açtı. Ancak soruların kişisel ya da toplu paylaşımı, basımı, yayımı, dağıtımı yasak. Paylaşanlar hakkında yasal işlem başlatılacak. Adaylar 10 gün boyunca soru kitapçığı ve cevap anahtarlarını internet üzerinden girebilecek.

YGS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

YGS'deki soru sosyal medyayı salladı


Yüzbinlerce öğrencinin girdiği YGS sınavında "Şimdi Tanzimat var, gâvura gâvur denmeyecek" sözlerinin bulunduğu soru sosyal medyayı resmen salladı.

İki milyon öğrencinin heyecanla bekleyerek bütün yıl boyunca çalıştığı YGS sınavı oturumu dün tamamlandı. Sınavın ardından Twitter'da gündem YGS soruları oldu. Sosyal Bilimler Testi'ndeki "gâvura gâvur denmeyecek" sözlerinin bulunduğu soru sosyal medyaya damgasını vurdu. Sınava giren öğrenciler bu soru hakkında birbirinden esprili Tweet'ler attı. Kimileri ise soruya tepki gösterdi.


İŞTE O SORU;

Galata Karakolu Tabur Ağasına müracaat eden bir Hristiyan, kendisine gâvur diyen bir Müslümandan şikâyetçi olmuş, bunun üzerine Tabur Ağası, Müslümanı karakola çağırarak "Oğul, anlatamadık mı? Şimdi Tanzimat var, gâvura gâvur denmeyecek." demiştir. Buna göre Osmanlı Devleti ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

a-) Millet sisteminin uygulanmaya başlandığına
b-)Kanunuesasi'nin ilan edildiğine
c-)Müslüman olmayanların yönetime katıldığına
d-)Avrupa devletlerinin Müslüman olmayanları kışkırttığına
e-)Din ve inançlarından dolayı kimsenin aşağılanmayacağına

SOSYAL MEDYADA YAPILAN PAYLAŞIMLAR ŞÖYLE;


ikikisiyiz ‏
Gavura gavur denmicek yazisini gorunce ne denicek diye dusunmekten adapte olamadim #ygsbahaneleri

Burak Kızmaz ‏
Gavura gavur bu soruları hazırlayanlara da adam denmez

Gamzenur Abay ‏
Gâvura gâvur denmeyecek... Sınav esnasında beni güldüren soru..

Talha Özer ‏
Neymiş gavura gavur demicekmişim cümledeki çelişkiye bak

nurgül çetin ‏
orkideden salep oldgnu insanlarin hammadde icin kutuplara tasindigini son olarak da gavura gavur denilmeyecgni ögrendm.tşk

Salih Yigit ‏
Ösym'nin yaptığını gavur gavura yapmaz arkadaş o nasıl türkçe sorusudur ulan

Tuğba
Ben gavura gavur derim arkadaş, tanzimat falan anlamam2015 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YGS'deki Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler testlerinin geçen yıllara kıyasla daha zor olduğunu belirten Burak Kılanç, adaylara sınav sonuçları açıklanana kadar LYS çalışmalarına ara vermeden 3-5 gün de olsa zaman kaybetmemeleri uyarısında bulundu. Kılanç, ayrıca sınav sonuçlarının Cuma günü açıklanabileceğini söyledi.

Üniversiteye giriş maratonunun ilk durağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 2 milyon 46 bin 716 adayın katılımıyla Türkiye genelinde 171 sınav merkezinde, 7 bin 31 binada ve 109 bin 393 salonda gerçekleşti. ÖSYM Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda sınava ait soruların tamamından rastgele seçilen yüzde 20'si, kurumun web sitesinden erişime açıldı. Adaylardan gelen geri bildirimler ve açıklanan sorular ise Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler testlerinin geçen yıllara kıyasla daha zor olduğunu gösterdi. Bu üç testin beklenenden zor olmasından kaynaklanan moral bozukluğu yaşamamak gerektiğini belirten Nişantaşı Üniversitesi İcra Kurulu Üyesi ve Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç, adaylara sınav sonuçları açıklanana kadar LYS çalışmalarına ara vermeden 3-5 gün de olsa zaman kaybetmemeleri uyarısında bulundu. Sınavda ter döken adayların özellikle Türkçe ve Coğrafya sorularında zorlandığını belirten, "ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bu sene 10 bin yeni soru hazırlatıldığını söylemişti. Bu sorular da biraz farklı türden adayların karşısına çıktı. Bundan kaynaklanan bir zorlanma olabilir. Sadece Fen testinin nispeten kolay geçtiğiyle ilgili geri bildirimler var. Birkaç gün içerisinde sınav sonuçları açıklanıp ortalamalar ve standart sapmalar belli olduktan sonra da genel bir değerlendirme yapabiliriz" dedi. Sınav sonuçlarının Cuma günü açıklanabileceğini de söyleyen Kılanç, "SYM bizi her sene şaşırtıyor ve hızını arttırıyor. Ben sonuçların Cuma günü ya da ayın 20'sini, 21'ine bağlayan gece açıklanabileceği düşünüyorum. Ama Cuma'dan önce açıklanması da kimseyi şaşırtmamalı" diye konuştu.

"EN ÖNEMLİ GÖSTERGE SIRALAMA"


Adayların tercih yaparken puanları değil, sıralamayı dikkate almaları gerektiğini hatırlatmasında bulunan Burak Kılanç, "Arz-talep dengesine göre yerleştirmenin yapıldığı sistemlerde adayların ne kadar önde yer aldığı önem taşımaktadır. Futboldan örnek vererek açıklayacak olursak, Süper Lig'de ilk ikiye giren takımlar, Şampiyonlar Ligi'ne gider ancak ilk ikiye girmek için bir sene 72, ikinci sene ise 82 puan gerekmektedir. Önemli olan puanlar değil, ilk ikide olmaktır. Üniversite yerleştirmede de durum böyledir. Puanlar her sene ortalamalara ya da standart sapmalara göre değişiklik gösterebilir ama sıralama çok daha önemli bir göstergedir" dedi.

YGS MANİA'DA İLK ÜÇE GİREN ÖĞRENCİLERİ TABLET

YGS'ye hazırlanan adayların bu süreçteki en büyük yardımcılarında biri de Üniversite Tercih Merkezi tarafından geliştirilen ve geçmiş yıllardaki ÖSYM sınavlarında çıkan soruları bir oyun formatında sunan YGS Mania uygulaması olmuştu. Adayların doğru bildikleri her soru için bir aşama kaydettikleri YGS Mania uygulamasında, sınavdan bir gün önce yani saatler 14 Mart 21:00'ı gösterdiğinde her test için ilk üçe giren öğrencilere tablet bilgisayar hediye edileceğini belirten Burak Kılanç, "YGS Mani uygulaması öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Biz de söz verdiğimiz gibi Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen testlerinin her birinde ilk üçe giren adaylara hediye edeceğimiz tablet bilgisayarları en kısa sürede ulaştıracağız. LYS Mania için de çalışmalarımız devam ediyor. Nisan ayının ilk yarısında LYS Mania kullanıcılarla buluşacak" diye konuştu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi tercih platformu olan Üniversite Tercih Merkezi'nde adayların ihtiyaç duydukları tüm bilgilere soru cevap, video kayıtları ve yazılımlarla yanıt vereceklerini belirten Burak Kılanç, "Adaylar, Üniversite Tercih Merkezi'ndeki Puan Matik aracılığıyla puanlarını tahmini olarak hesaplayabilirler. Onları daha iyi yönlendirebilmek adına bir üyelik sistemi yayına almıştık ancak daha fazla adaya ulaşabilmek için üyelik sistemini bir süreliğine durdurduk. Adaylar gayet rahat bir şekilde Puan Matik'e ulaşabilecekler" dedi.

"HATALI TERCİHLERİN ÖNÜNE GEÇİYORUZ"


Üniversite Tercih Merkezi platformunda yer alan Puan Matik, YGS'nin ardından daha streslerini atamadan puan, sıralama ve tercih telaşı yaşayan öğrencilere yardımcı oluyor. Adayların, YGS'de yaptıkları doğru ve yanlış sayılarını yazarak puanlarını hesaplayabildikleri Puan Matik hakkında bilgi veren Üniversite Tercih Merkezi Bilişim Koordinatörü Sinan Ataseven, "Puan Matik, geçen sene uygulanan sınavdaki netlere ve standart sapmalara göre bir hesaplama yapıyor. Ayrıca adaylara geçen sene sınava girmiş olsalardı, bu netlerle kaç puan alacaklarını ve bu puanlarla hangi bölümlere yerleşebilecekleri fikrini veriyor. Adaylar YGS'deki doğru ve yanlış sayılarını yazarak tahmini puanlarını görüyor ve mezun oldukları lise türü ve alanına göre de seçeneklerini inceleyip şimdiden tercihlerini şekillendirebiliyorlar. Adaylar, güvenilir ve doğru sonuçları elde etmek için en doğru katsayılarla çalışan Puan Matik'i kullanabilirler. Adaylar diğer puan hesaplama sistemlerine netlerini girdiğinde sadece tahmini puanlarını görebiliyor. Oysa Puan Matik sadece puanları değil, o puanlarla yerleşebilecekleri tüm tercih seçeneklerini de gösteriyor. Adeta arka planda yapay bir zeka çalışıyor. Böylece adayların hatalı tercih yapmasının önüne geçiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 YGS sonuçları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN