Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YGS rekor sürede açıklandı

ÖSYM, pazar günü yapılan YGS sonuçlarını rekor sürede, sınavdan 4 gün sonra açıkladı. Adaylar sonuçlarını ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek

Giriş Tarihi: 20.3.2015
YGS rekor sürede açıklandı
ÖSYM, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını dün açıkladı. Geçen yıl sınav sonuçlarını 6 günde açıklayan ÖSYM bu kez süreyi daha da kısalttı. ÖSYM, 1 milyon 987 bin 488 adayın katıldığı sınavdan 4 gün sonra sonuçları duyurdu. Sınava giren tüm adayların yüzde 89.55'i 140 ve üzeri, yüzde 68.89'u 180 ve üzeri puan aldı. Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. 2015- YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Her cevap kağıdının optik okuyucularda iki kez okunduğunu bildiren ÖSYM'den "Sınav salonlarının büyük bir kısmının kamera ile izlenmesi nedeniyle sınavın yürütülmesi büyük bir titizlikle sağlanmış ve kayıtlar tutulmuştur. Sınavın tamamlanmasından sonraki süreçte bazı kötü niyetli çevrelerce sınavın güvenliği hakkında yaratılmak istenen spekülasyonlar boşa çıkmıştır" açıklaması yapıldı. Sınav sürecinin performansını artırmak üzere ÖSYM tarafından son 4 yılda geliştirilen sistem ve yöntemlerin eksiksiz ve sorunsuz uygulandığı vurgulanan açıklamada, sınav evraklarının her adımda izlendiği belirtildi.

SORULAR GÖRÜLEBİLECEK
Danıştay'ın aldığı karar gereğince bu yıl YGS sorularının da tamamı ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (http://ais.osym. gov.tr) üzerinden erişime açıldı. Adaylar, dün itibariyle 10 gün süreyle soruların tamamını görebilecek. Ayrıca adaylar sınavda kullandıkları cevap kağıdının görüntüsünü, cevap kağıdına yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebilecek.

KIZLAR DAHA BAŞARILI
İstatistiklere göre bu yıl yine kız adaylar erkeklere göre daha başarılı oldu. Sınava giren adayların yüzde 46.4'ünü kızlar, yüzde 53.96'sını erkekler oluşturdu. Kız adayların yüzde 92.8'i 140 ve üzerinde, yüzde 72.26'sı 180 ve üzerinde puan alırken, erkek adayların 87.4'ü 140 ve üzerinde, yüzde 66.1'i 180 ve üzerinde puan aldı. Adayların yüzde 44.12'sini lise son sınıf öğrencileri oluşturdu.

HÜRRİYET'E SERT TEPKİ
Ösym, YGS'den sonra, soru kitapçığının bir sayfasını, sosyal medyada paylaşan kişinin kimliğini tespit etti. Adayın, kendi kitapçığındaki 11 ve 12'inci sayfalarını yırtarak sınavdan sonra dışarı çıkardığı belirlendi. ÖSYM, kitapçık fotoğrafını yayınlayan adayın İstanbul'da sınava giren İ.Y. olduğunu, sınavının iptal edildiğini ve hakkında yasal işlem başlatıldığını açıkladı. ÖSYM yaptığı yazılı açıklamada, Hürriyet gazetesine de sert eleştiri getirdi. Açıklamada, "Sınavın tamamlanmasından sonra ortaya çıkan bu durumdan, olayın sınav sonrası bir adayın sorumsuzluğuna ilişkin olduğu yönündeki tüm duyuru ve uyarılarımıza rağmen 'KRİZ' çıkarmaya, toplumda infial uyandırmaya çalışan, sınava giren gençlerimizi endişeye sevk etmekten çekinmeyen Hürriyet Gazetesinin iki muhabiri ile yandaşlarının kamuoyundan nasıl özür dileyeceklerini takip etmekteyiz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS rekor sürede açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN