'de yapay zekâ dönemi

Giriş Tarihi: 27.3.2015
ÖSYM'de yapay zekâ dönemi

Başkanı Demir, sınav soru seçimlerinin yapay zekâ uygulamalarıyla el değmeden yapılacağını kendi yazdığı kitabından duyurdu

29 Mart'ta görev süreci bitecek olan Başkanı Ali Demir bir kitap yazarak gelecekteki sınav sistemlerine yönelik önerilerde bulundu. 'Yeni Türkiye'nin Ölçme, Seçme ve Değerlendirme Sistemi, 2014'ten 2023'e' başlıklı kitapta önümüzdeki yıllarda yeni yazılımların devreye gireceği de duyuruldu. El değmeden sınav oluşturma hedefi kapsamında, soruları, soru havuzundan otomatik olarak çeken yazılımların devreye sokulacağı bildirildi. Bu çerçevede, yapay zeka uygulamalarının değerlendirilmeye alınması tavsiye edildi. Ayrıca sürekli ve alternatifi bol sınavların gerçekleştirilmesinin "sınav stresinin" önlenmesi açısından önemine vurgu yapılan kitapta, ilk etapta 10 bin adayın girebileceği elektronik sınavların yapılmasının hedeflendiği bildirildi.

'KADRO OLMASIN'
ÖSYM'nin, kurumsal yapılanmasının yeniden düzenlenerek kadrolu personeli olmayan bir yapıda çalışılması önerisinin de sunulduğu kitapta, çalışanların kendilerinin de sınava girdiği bir ortamda sınav yapmalarının doğru olmadığına dikkat çekildi ve 3 yılda bir yenilenen personel rejimi tavsiye edildi. Kitapta, ÖSYM'nin şehir dışında bir kampüse taşınması ve hizmetlerini temsilcilikleri vasıtasıyla yürütmesinin doğru olacağına işaret edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM'de yapay zekâ dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN