açıklandı

22 Mart 2015 tarihinde yapılan sonuçları dün açıklandı.

Giriş Tarihi: 3.4.2015 10:45 Güncelleme Tarihi: 3.4.2015 10:47
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı
Binlerce kişinin merakla beklediği MEB nı kendi sitesi üzerinden yayınladı. sonucuna göre geçer not alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazandı. Sürücü adayların merakla beklediği haber geldi. 22 Mart 2015 tarihinde düzenlenen ehliyet sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'in resmi sitesi üzerinden açıklandı. Sonuçları öğrenmek için haberimizdeki detaylara göre verilen linke tıklamanız yeterli olacaktır Sınavda 70 puan ve üzeri alan adayların ehliyet alma hakkına sahip olabilecek. Resmi sitede yer alan sınav sonuç sistemi sayesinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan sadece kimlik bilgileriniz ile ehliyet sınav sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

2015'in 2.ehliyet sınavı 1 gün gecikmeli olarak 22 Mart pazar günü gerçekleştirildi. Yapılan son ehliyet sınavı sonrası ehliyet soruları ve cevap anahtarı ise kısa sürede açıklanmıştı. Sürücü adayları ehliyet sınavına ilişkin Milli eğitim Bakanlığı'nın Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınav (MTSAS) duyuruları ekranından ehliyet sınavı soruları ve cevap anahtarına bakabilecekleri gibi ehliyet sınav sonuçlarına da ulaşabilirler...

EHLİYET SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sayfasında ehliyet sınav sonuçlarını sorgulamak için TC numaranızı bilmeniz yeterli oluyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra gelen ekranda T.C kimlik numaranızı ve güvenlik kodu kısmına hemen yan tarafında yer alan rakam ve harf karışımı şifreyi yazıyorsunuz. Bu işlemin ardından tamam tuşuna bastığınızda ehliyet sınavı sonuçlarınız önünüze geliyor. Ehliyet sınav sonuçları için bu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

22 Mart 2015 tarihindeki ehliyet sınavından kalanlar sonraki sınavlara girmek zorunda kalacaklar. 2015 yılında 4 ehliyet sınavı daha yapılacak. Bundan sonraki ilk ehliyet sınavı 27 Haziran tarihinde olacak.


EHLİYET SINAV SONUÇ İTİRAZI İÇİN NE KADAR ÜCRET YATIRILACAK?

Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı, iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Kursiyerlerin derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilecek. Yanlış cevaplar dikkate alınmayacak. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılacak. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılacak. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahip olacak. Sınav sonuçları www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

Ehliyet sınavı sorularına, ehliyet sınavı cevap anahtarına ve ehliyet sınavı sonuçlarına yapılacak olan itirazlar internetten yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle yapılabilecek. İtiraz dilekçeyle Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 06500-Teknikokullar/Ankara adresine yapılabilecek. Kursiyerler, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası Başkent/Ankara şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Küçükesat şubelerinden herhangi birine, "Kurumsal Tahsilât Programı" aracılığı ile 10 TL (On TL KDV Dahil) itiraz ücreti yatıracak. Alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile birlikte yapılacak. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.


2015 EHLİYET SINAVLARI VE BAŞVURU TARİHLERİ;

27 Haziran 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı (MTSAS) için sınav ücretinin bankalara yatırılacağı tarihler; 6 Nisan-12 Haziran arası.

22 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecek ehliyet sınavı için sınav ücretinin bankaya yatırılacağı tarihler; 1-21 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak.

10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı için adaylar ehliyet sınav ücretini 25 Ağustos-15 Eylül 2015 tarihleri arasında bankalara yatıracak.

12 Aralık 2015 tarihinde 2015 yılının en son ehliyet sınavı için ise adaylar ehliyet sınav ücretini 16 Ekim-17 Kasım 2015 tarihleri arasında yatıracaklar.


2015 EHLİYET SINAV SONUÇLARININ TAHMİNİ AÇIKLANMA TARİHLERİ;


27 Haziran 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları 07 Temmuz 2015 tarihinde açıklanacak.

22 Ağustos 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları ise 02 eylül 2015 tarihinde açıklanacak.

10 Ekim 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları 20 Ekim 2015 tarihinde açıklanacak.

12 Aralık 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavının sonuçları 22 Aralık 2015 tarihinde ilan edilecek.

2015 DİREKSİYON EĞİTİMİ VE SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıda, Karayolları Trafik Kanunu'nda, "teorik ve uygulamalı sınavlar için sürücü adaylarından alınacak sınav ücreti ile sınavlara ilişkin iş ve işlemlerde görev alanlara ödenecek ücretlerin her yıl Millî Eğitim Bakanlığınca belirlendiği hükümünün" yer aldığı hatırlatıldı.

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi doğrultusunda, sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden her yıl ocak ayında Bakanlıkça belirlenen miktarda sınav ücretinin alındığı anımsatılan yazıda, bu ücretin, kursiyerler veya kurs yöneticilerince sınav tarihinden 6 iş günü önce belirlenen bankalara yatırıldığı belirtildi.

Bu makbuzun kurs tarafından il ve ya ilçe milli eğitim müdürlüğüne verildiği ifade edilen yazıda, bu ücret dışında kursiyerlerden direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmayacağına dikkat çekildi.

Bu doğrultuda sürücü kurslarında kayıtlı olan ve 2015'te direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavına girecek kursiyerlerden 60 lira sınav ücreti alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ehliyet sınav sonuçları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN