Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YDS sonuçları açıklandı mı — Ne zaman açıklanacak?

YDS! Merakla beklenen ilkbahar dönemi sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından heyecanla beklenen YDS sınav sonuçları henüz açıklanmazken önemli bir uyarı geldi. İşte ÖSYM tarafından yapılan o duyuru ve YDS İlkbahar dönemi sınav sonuçları öğrenme linki.

Giriş Tarihi: 16.4.2015 22:29 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 23:15
YDS sonuçları açıklandı mı — Ne zaman açıklanacak?
ÖSYM'nin YDS sonuçlarını Cuma günü açıklayabileceği tahmin ediliyor. Cuma günü açıklanmaması durumunda ise sonuçların haftasonu açıklanmayacağı, önümüzdeki haftaya sarkabileceği öngörülüyor. Sabah.com.tr'den ayrıntıları takip edebilirsiniz...

YDS İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV SONUÇLARI - TIKLA TAKİP ET>>>

EĞİTİM HABERLERİ...

YÖK'ten öğrencilere bahar döneminde yatay geçiş hakkı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde öğrencilere yatay geçiş hakkı verilmesi yönünde karar aldıklarını açıkladı. Saraç, "Yurt içindeki yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin başvuru yapabilmesi için 2014 kontenjanının yüzde yirmisine (yüzde 20) kadar yatay geçiş kontenjanı ayrılabilecek." dedi. Yök'ten yapılan açıklamada, 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar döneminde öğrencilere yatay geçiş hakkı verilmesi konusunun, kurulda görüşülerek bu hakkın verilmesi yönünde karar alındığı belirtilerek, "Ara dönemde olunduğundan, geçmişte yaşanılan aksaklıkların tekrar yaşanmaması ve yükseköğretim kurumlarımızın kendi planlamalarında bir zaafiyet meydana gelmemesi için bu konuda karar yükseköğretim kurumlarının yetkili kurullarına bırakılmıştır." denildi.

Mezun olduğu Türk okulunun yurt inşaatında çalışıyor

Şibirgan Afgan-Türk Erkek Lisesi'nin ilk mezunlarından olan İnşaat Mühendisi M. Fahim Yadgari, vefa borcunu ödemek için mezun olduğu okulun yurt inşaatında çalışıyor. Okulu için her türlü fedakârlığa hazır olduğunu söyleyen Yadgari, "Çünkü, buradan gördüğüm sevgi ve dayanışma benim hayatıma renk kattı." diyor. M. Fahim Yadgari, Afganis-tan'ın Şibirgan şehrinde faaliyet gösteren Şibirgan Afgan-Türk Erkek Lisesi'nin ilk mezunlarından. 2001'de liseden mezun olan Yadgari, Belh Üniversitesi İnşaat Mühendisliği okudu. Vefa borcunu ödemek için mezun olduğu liseye dönen genç mühendis, okulun yurt inşaatında gönüllü olarak çalışıyor. İnsanlığa faydalı olmayı okulun öğretmenlerinden öğrendiğini belirten Yadgari, "Kendimi okula her zaman borçlu hissettiğimden dolayı, bugün burada bulunuyorum. Bundan da gurur duyuyorum." ifadelerini kullandı. Yadgari, okulu için her türlü fedakarlığa hazır olduğunu anlattı. Ülkesinde iç savaşların çığ gibi büyüdüğü dönemde bir avuç gönüllü insanın Afganistan'a gelerek eğitim faaliyetlerine başladığını anlatan Yadgari, "Bir-iki sene aralıklarla rejim değişikliğini yaşadık. Ama öğretmenlerimiz bizleri bırakmadı. Öğretmenlerimizin bu cesaretine çok şaşırıyordum. Konuşmalarından, edeplerinden yeme ve içmelerinden bize örnek teşkil ettiler. Hep onları örnek aldık." diye konuştu. Afganistan'da 30 yıldır süren savaşlar sonucunda eğitim sisteminin yıprandığına dikkat çeken genç mühendis, Türk okullarının yüksek eğitim sistemiyle kendini ispatladığını kaydetti. Yadgari, Afganistan'da Türk okullarına olan talebi ise şöyle dile getirdi: "Dünya çapındaki bilim olimpiyatlarına ülkemizde ilk katılan, Afgan-Türk Okulu öğrencileridir. Bu da bizim ülkemiz için tabii gurur kaynağı."

ÖSYM'DEN ÖNEMLİ DUYURU


2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS): Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi ve Deneme e-Sınav Uygulaması

18 Nisan 2015 tarihinde yapılacak Elektronik Yabancı Dil Sınavına (e-YDS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

YDS İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV SONUÇLARI - TIKLA TAKİP ET>>>

Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir. Adaylar İnternet'ten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi'ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi Avukat Kimlik Belgesi özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

e-YDS elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir. Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YDS sonuçları açıklandı mı — Ne zaman açıklanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN