Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devamsızlık yapmadan üniversiteye hazırlık

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Devamsızlık yapmadan üniversiteye hazırlık
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın:

RAPOR DEVRİ BİTTİ:
Milli Eğitim Bakanlığı'mızın almış olduğu kararla uzun yılardır üniversiteye hazırlık konusunda hizmet veren dershanelerimizin temel liselere dönüştürülmesi, sosyal bir gerçekliğin resmiyete dökülmesidir. Uzun yıllardır özellikle 11 ve 12'inci sınıflardan itibaren öğrencilerimiz üniversitelere hazırlık amacıyla zamanlarının büyük bölümünü dershanelerde geçiriyor, sadece bu yüzden rapor vb. yollara başvuruyorlardı. Şu anda temel liselere devam edecek olan öğrenciler hem okul müfredatını takip etmiş hem de temel liselerin çok ciddi manadaki üniversiteye hazırlık tecrübelerinden
yararlanmış olacaklar.

SOSYAL İMKÂNLAR SINIRLI:
Bu kurumlardaki yönetici ve öğretmen ekipleri kuşkusuz ki üniversiteye hazırlık konusunda bu öğrencilerimiz için büyük bir fırsat olacaktır. Diğer taraftan elbette bir özelliğin bu kadar güçlü olması bazı konularda beklentileri minimize etmeyi gerektirebilir. Temel liseler gerek fiziki şartları, gerekse uzmanlık alanları dolayısıyla kültürel, sanatsal vb. faaliyetler konusunda daha sınırlı imkanlara sahip olacaklardır.

MEZUNLAR İÇİN HALK EĞİTİM MERKEZLERİ:
Önümüzdeki yıl dershanelerin olmaması üniversiteye hazırlık konusunda Bakanlığı Halk Eğitim Merkezlerinde açılacak kurslar projesine yöneltti. Bu kurslar, üniversiteye girişi bir sonraki yıla ertelenmiş öğrencilerimize yardımcı olacaktır.

ÇALIŞAN KAZANIR:
Ancak şunu özellikle belirmek isterim ki, üniversite kontenjanlarının 1 milyonu geçtiği ülkemiz yükseköğretim sisteminde, vaktinin son derece kabul edilebilir bir kısmını üniversite hazırlığa ayıran bir öğrencimiz, istediği bölüme rahatlıkla yerleşebilir. Ben üniversite adayı gençlerimizin, bu yılın kalan zamanında gereken çabayı göstererek, beklentilerini karşılayacak, onları saygın birer meslek üyesi olmalarını sağlayacak bölümlere girebileceklerine inanıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devamsızlık yapmadan üniversiteye hazırlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN