Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 yılda dönüşüm önerisi

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Türk Eğitim Derneği, 2015- 2022 arasında eğitim sisteminde köklü değişimler yapılmasını öneren Ulusal Eğitim Programı'nı (UEP) açıkladı. UEP, 2 yıllık bir çalışma sonucunda oluşturuldu. Bir sivil toplum kuruluşu tarafından ilk kez hazırlanan UEP 13 yıllık zorunlu eğitimin yanısıra öğrencilerin gelişimini 5 yaşından itibaren izleyecek bağımsiz bir ölçme merkezinin kurulmasını öngörüyor. Ayrıca bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi için bazı okullara pozitif ayrımcılık yapılması öneriliyor. UEP'in içerdiği 8 dönüşüm alanlarından diğerleri şöyle:
* MÜDÜRLÜK YERİNE DİREKTÖRLÜK: İlçe milli eğitim müdürlükleri kaldırılacak. Bürokrasi yapısı olmayan eğitim bölgesi direktörlükleri kurulacak.
* MÜDÜR YERİNE EĞİTİM LİDERİ: Yüksek lisans diploması olmayan bir öğretmen, eğitim lideri olamayacak. Eğitim liderliği bir uzmanlık alanı olacak.
* ÖĞRENCİ KARİYER MERKEZİ: Okullarla doğrudan iletişimde olacak merkez, öğrencilerin bireysel özelliklerini belirleyerek, onları ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda yönlendirecek.
* ÖĞRETMENLİKTE KARİYER: Eğitim fakültelerinden bağımsız, lisans öğrencilerinin öğretmenlik deneyimi kazanacakları akademiler kurulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 yılda dönüşüm önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN