Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçerdeki çocuklara anaokulu

Hükümlü anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalan çocuklar için anaokulları kuruluyor. Yeşil alanların yer alacağı anaokullarında çocuklar için özel yemekler de yapılacak

Giriş Tarihi: 22.4.2015
İçerdeki çocuklara anaokulu
Türkiye genelindeki 8 kadın ceza infaz kurumundaki çocuklar için dışardakileri aratmayacak eğitim alanları kurulacak. Anneleri hükümlü olduğu için parmaklıklar arasında yaşamak zorunda kalan 0-6 yaş arası çocukların oyun ve eğitim imkanlarının iyileştirilmesi için "İçerde çocuk var" adıyla bir sosyal proje başlatıldı. Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı öncülüğünde yürütülen projeyle cezaevlerinde anaokulları açılacak. Projenin ilk adımı Adalet Bakanlığı işbirliğiyle İstanbul Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu'nda atıldı.

YEŞİL ALAN YARATILACAK

Projeyle,cezaevi çocuklarına hem öğrenebilecekleri hem de eğlenebilecekleri eksiksiz bir anaokulu ortamı oluşturulması hedefleniyor. Yeşil alanlar yaratılarak çocukların doğayla tanışmalarını sağlanacak. Dış mekan oyun alanaı kurularak cezaevi içinde özgür bir yaşam alanı oluşturulacak. Ayrıca çocukların gelişimlerine uygun yemek hazırlanabilecek mutfak inşa edilecek.

470 KADININ ÇOCUĞU VAR

Türkiye'deki 8 kadın ceza infaz kurumunda yaklaşık 5 bin kadın mahkum var. Bunlardan 470'i 0-6 yaş arası çocuklarını kendi yatağında yatırarak cezaevinde büyütüyor. Örneğin, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi'nde mahkum anneleriyle cezaevinde yaşayan 0-6 yaş arası 55 çocuk var. Koğuşlar kalabalık olmasın diye her koğuşa sadece bir çocuğun konulduğu cezaevi çocuklarının oyuncakları ve kendi yaşıtı oyun arkadaşları yok. Proje ile cezaevi çocukları okul ve oyuncağın yanısıra oyun arkadaşlarına da kavuşacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçerdeki çocuklara anaokulu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN