Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınav kaygısını doğru nefesle yenin

Sınav kaygısıyla başa çıkmak için düzenli nefes egzersizleri yapın, yürüyüşe çıkın. "Yapamayacağım" derseniz sınavı baştan kaybedersiniz. Kendinize güvenin, olumlu düşünün

Giriş Tarihi: 26.4.2015
Sınav kaygısını doğru nefesle yenin
İyi bir liseye girmek için yarışacağınız TEOG sınavına sayılı günler kala heyecanlanmanız ve kaygı duymanız olağan bir durum. Ancak aşırı kaygı da başarınızı olumsuz etkileyebilir. Doğa Koleji Ortaokul Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Merve Kuruhasanoğlu sınav kaygısıyla başa çıkmak için şu önerilerde bulunuyor.
Nefes egzersizleri yapın: Doğru nefes vücudu rahatlatır, gevşemeyi sağlar. Doğru nefes almada akciğerin tamamı oksijen ile dolar. Sağ elinizin avuç içini midenize, sol elinizi göğsünüze koyun. Nefes aldığınızda sağ eliniz hareket ediyorsa doğru nefes alıyorsunuz demektir. Günde 40-50 defa doğru nefes alma egzersizi yapmak kaygıyı düşürür.
Hareket edin: Kas gevşemesi, zihinsel gevşeme, yapılan işte etkinliğin artması, enerjide artış, endişelerde azalma, daha iyi sağlık, duygusal rahatlık, kendine güven artışı sağlar. Günde 10-20 dakika düzenli egzersiz yapın.

OLUMLU DÜŞÜNMENİN ÖNEMİ


Sınavdan önce zihninizde geçmişteki başarısızlıklarınızı değil başarılarınızı düşünün. Kendinize güvenin. "Mahvolurum" gibi düşüncelerin problemi çözmeye yararı olmadığını unutmayın.
Yapamayacağım, başaramayacağım şeklindeki düşüncelerden kurtulun. Bu düşünceler sınavı baştan kaybetmenize neden olur.
Daha önceki başarısızlıklar sebeplerini araştırın. Onları telafi edilmesine çalışın. Başka bir deyişle, aynı sebeplerin yeni bir başarısızlığa yol açmasına izin vermeyin.

ANNE BABAYA ÖNERİLER


Sınav döneminde anne babaların çocuklarıyla ilgilenmeleri ve desteklemeleri gerekir. Ne kadar ilgi ve desteğe ihtiyacı olduğu konusunda çocuğunuz size rehberlik edecektir. Bunu sözel ya da davranışlarıyla gösterecektir..
Çocuklarınızı hiçbir zaman başkalarıyla kıyaslamayın, her bir bireyin diğerlerinden farklı kişilik ve potansiyele sahip olduğunu unutmayın.
Övgüde de ve eleştiride de aşırıya kaçmayın. Kişiliğe değil davranışa odaklanın.
Koşullarınız ve çocuğunuzun sınav sonucu ne olursa olsun çocuğunuzu sevdiğinizi, ona sözlerinizle ve davranışlarınızla belli edin.
Kaygı bulaşıcı bir duygudur. Anne ve baba olarak çocuklarınızın en yakınındaki temel modellersiniz. Çocuklar sadece duyduklarıyla değil gördükleriyle de öğrenirler ve uygularlar. Yapıcı düşünerek kaygınızı kontrol altında tutmaya çalışın.

YARIN:
YABANCI ÖZEL OKULLAR NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?
YERLEŞTİRME PUANI NASIL HESAPLANIR?
SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE UYGULANACAK STRATEJİLER?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınav kaygısını doğru nefesle yenin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN